Naga MarketsAmerykańska Rezerwa Federalna (Fed) kontynuuje interwencje mające na celu zapewnienie wystarczającej płynności systemu finansowego. W tym celu bank centralny interweniował poprzez nocne umowy repo dodając 70,1 mld USD tymczasowej płynności na rynkach finansowych.


Repo to transakcja finansowa polegająca na sprzedaży papieru wartościowego i jednoczesnym zobowiązaniu się do jego odkupienia w ustalonej dacie w przyszłości. Transakcje te znajdują zastosowanie m.in. w operacjach otwartego rynku prowadzonych przez banki centralne, gdzie są one wykorzystywane do regulowania poziomu płynności sektorów bankowych.

Transakcje repo zawierane przez banki centralne polegają na tym, że kupują one od banków komercyjnych papiery wartościowe, zobowiązując się jednocześnie do odsprzedaży tych papierów po określonej w dniu transakcji cenie i wyznaczonym terminie. Jest to powszechny sposób udzielania przez banki centralne krótkoterminowych pożyczek dla banków komercyjnych.

Fed skupił papiery wartościowe za ponad 70 mld USD

Jak donosi The Wall Street Journal, kwalifikujące się banki zaoferowały Fed 54,9 miliarda dolarów w papierach skarbowych i 15,2 miliarda dolarów w hipotecznych papierach wartościowych, a Fed zaakceptował je wszystkie. Fed kupił również bony skarbowe o wartości 7,5 mld USD.

Interwencje Fed repo polegają na przyjmowaniu skarbowych i hipotecznych papierów wartościowych od kwalifikujących się banków, co w rzeczywistości jest krótkoterminową pożyczką gotówki banku centralnego, zabezpieczoną papierami wartościowymi. Interwencje Fed mają na celu zapewnienie, że system finansowy ma wystarczającą płynność i że stopy procentowe pożyczek krótkoterminowych są stabilne i zgodne z celami Fed, a stopa procentowa funduszy federalnych banku centralnego utrzymuje się w przedziale od 1,5% do 1,75%.

Fed wykorzystuje podobne operacje od dziesięcioleci, aby zarządzać krótkoterminowymi stopami procentowymi. Od czasu rozpoczęcia dużych interwencji, stopy rynku pieniężnego uspokoiły się. Fed wykorzystuje operacje tymczasowe, aby zahamować wszelkie możliwe dzikie ruchy, a jednocześnie kupuje bony skarbowe, aby gromadzić rezerwy w systemie bankowym. Instytucja ma nadzieję, że kupując bony skarbowe, bank centralny będzie w stanie ograniczyć interwencje repo na początku przyszłego roku.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFunt w trybie przedwyborczym nadal mocny, kurs GBP powyżej 5,06 zł
Następny artykułPre-Market: Nasdaq i DAX – co dalej? Czy USA i Chiny nadal kreować będą czwartkowe ruchy?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here