Naga MarketsPrzedstawiciele Rezerwy Federalnej (Fed) zmagają się z zaskakująco słabym wzrostem zatrudnienia w kwietniu. Jednocześnie utrzymują wiarę w ożywienie gospodarcze w USA, choć w licznych wypowiedziach decydenci przyznają, że tempo ożywienia w zatrudnieniu może okazać się bardziej chwiejne niż pierwotnie oczekiwano. Indeks dolara (DXY) nieznacznie wzrasta w środę testując lokalny poziom oporu 90,42.

  • W Stanach Zjednoczonych zostało utworzonych 266 000 miejsc pracy w zeszłym miesiącu
  • Wolne miejsca pracy w USA na koniec marca osiągnęły rekordowy poziom 8,1 mln. Mimo to około 9,8 mln Amerykanów jest nadal bezrobotnych
  • Utrzymująca się luźna polityka pieniężna może napędzać inflację i podnieść ceny aktywów

USA: Gołębi Fed tak długo jak będzie to konieczne

W Stanach Zjednoczonych zostało utworzonych 266 000 miejsc pracy w zeszłym miesiącu. Wynik ten stanowi około jedną czwartą oczekiwań ekonomistów (990 tys.), w tym samych urzędników Fed. Do tej pory prognozowano, że kwiecień będzie początkiem stałego okresu silnego wzrostu zatrudnienia.

Te artykuły również Cię zainteresują
W kwietniowym raporcie pojawiło się natomiast wiele pytań dotyczących skomplikowanych wzajemnych zależności między decyzjami ludzi dotyczącymi podjęcia pracy podczas trwającego lockdownu, ograniczeń wynikających z braku opieki nad dziećmi i zamkniętych szkół, utrudnienia w dostawach towarów krytycznych, takich jak półprzewodniki, oraz zwiększone federalne zasiłki dla bezrobotnych, które mogą zachęcać niektórych potencjalnych pracowników do pozostania w domu.

W przeciwieństwie do niewielkiej liczby miejsc pracy utworzonych w kwietniu, wolne miejsca pracy na koniec marca osiągnęły rekordowy poziom 8,1 mln, co stanowi ciekawy kontrast do około 9,8 mln osób nadal bezrobotnych.

Oferty pracy w porównaniu do poziomu bezrobocia. Źródło: Reuters

Dane sugerują, że zarówno popyt na pracę, jak i jej podaż są na drodze do ożywienia, ale odradzają się w różnym tempie i przez to mogą pojawić się zakłócenia na rynku – powiedziała gubernator Fed Lael Brainard.

Spodziewam się znacznej poprawy zatrudnienia w przypadku osób, które chcą pracować i są w stanie pracować. Fed pozostawi stopy procentowe na poziomie kryzysowym i wykup obligacji do czasu pełnego ożywienia – dodała.

USA: Rosną obawy o rozpędzającą się inflację

W osobnych wystąpieniach prezes Fed w Cleveland Loretta Mester, prezes Fed z Filadelfii Patrick Harker i prezes Fed z San Francisco Mary Daly przedstawili podobne stanowiska.

Tempo ożywienia na rynku pracy ma bezpośredni wpływ na to, jak Fed zamierza kształtować politykę pieniężną. Bank centralny oświadczył niedawno, że nie zmieni obecnych 120 miliardów dolarów miesięcznych zakupów rządowych papierów wartościowych, dopóki nie nastąpi „znaczący dalszy postęp” w osiąganiu maksymalnego zatrudnienia.

invest

Wolniejszy wzrost zatrudnienia przesuwa ten moment dalej w przyszłość, nawet jeśli rosną obawy, że utrzymująca się luźna polityka pieniężna może napędzać inflację lub podnieść ceny aktywów, które ostatecznie runą na ziemię.

fpmarkets

Kurs dolara amerykańskiego (USD) odbija w środę

Notowania indeksu dolara (DXY) spadły wczoraj do okrągłego poziomu 90,0, gdzie cena po raz ostatni była pod koniec lutego. Tym samym przetestowany został psychologiczny poziom, a dzisiejsze odreagowanie jest tego efektem (realizacja części zysków z pozycji krótkich na okrągłym poziomie). Dalszy spadek powinien doprowadzić do testu tegorocznego dołka 89,20. Z drugiej strony dopiero trwały wzrost powyżej lokalnego oporu 91,36 wyhamowałby trwającą od kwietnia presję sprzedających.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotówka kurs | mercator | euro cena | gpw mercator |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here