Naga Marketsgoldman sachsKiedy w Polsce powoli przygotowujemy się do świątecznego weekendu, światowe rynki tym tygodniu zdecydowanie nie zamierzają odpoczywać, ponieważ już w środę odbędzie się posiedzenie Fed. Rynek jest przekonany, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostaną obniżone o 25 punktów bazowych – eksperci szacują prawdopodobieństwo takiego scenariusza aż na 94%.


Podobny ton utrzymuje amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs, który prognozuje że Rezerwa Federalna prawdopodobnie obniży stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu, wskazując również, że może to być ostatnie “gołębie” działanie Fed na pewien czas. Ekonomiści GS zwracają uwagę na wypowiedzi przedstawicieli Fed, którzy wskazali, że powodem obniżki stóp nie są kłopoty amerykańskiej gospodarki, ale obawy o globalne spowolnienie i amerykańsko-chińska wojna handlowa.

„Silne sygnały ze strony przywódców Rezerwy Federalnej wskazują, że umiarkowana deeskalacja wojny handlowej nie powstrzyma przed dokończeniem serii cięć, jako „dostosowaniem w środku cyklu” w stylu lat 90” – wskazuje ekonomista Spencer Hill w komunikacie do klientów banku.

Przekonanie, że cykl cięć stóp zostanie zatrzymany wynika bardziej ze słów Jerome’a Powella niż z ostatniego oświadczenia FOMC. Jednak Analitycy Goldman Sachs spodziewają się również kolejnej zmiany “języka”, a mianowicie usunięcia zdania iż, „Fed będzie działał w sposób właściwy dla podtrzymania ekspansji”. Wyrażenie to pojawiło się po raz pierwszy oficjalnie w czerwcowym oświadczeniu.

„Oczekujemy, że zdanie “działał w sposób właściwy” zostanie zastąpione odniesieniem do już przeprowadzonych działań łagodzących (odzwierciedlających język w październiku 2007 i czerwcu 2008 roku) w połączeniu z następującymi mniej zobowiązującymi komunikatami: “będzie działać zgodnie z potrzebą, aby realizować swoje cele” – podsumowują ekonomiści Goldman Sachs.

Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy już w najbliższą środę o 19:00.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here