Naga Markets
Jerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała podczas wrześniowego posiedzenia o podniesieniu stóp proc. o kolejne 75 pb. Na uwagę zasługuje fakt, iż była to już trzecia tak duża podwyżka z rzędu i piąta w ogóle w trwającym od marca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Fed podniesie stopy jeszcze o 150 pb

Biorąc jednak pod uwagę, że skala wczorajszej podwyżki pokryła się z rynkowymi oczekiwaniami, o wiele większe znaczenie dla rynków miał wykres dot-plot, czyli układ tzw. kropek obrazujących perspektywy dla stóp proc. Te zostały bowiem wyraźnie podniesione i choć jeszcze niedawno Fed oczekiwał, że stopa funduszy federalnych wzrośnie maksymalnie do 3,8 proc., obecnie szacuje się, że szczytowym poziomem będzie 4,6 proc., co potwierdza, że amerykański bank centralny będzie nadal agresywnie podnosił stopy w najbliższym czasie i jest zgodne z ostatnimi wycenami rynkowymi.Plany te potwierdził także prezes Fed Jerome Powell, który wskazał podczas konferencji prasowej, że Rezerwa Federalna musi kontynuować zacieśnianie warunków finansowych w celu przywrócenia zagregowanego popytu gospodarki do równowagi z podażą.

– Fed nadal prowadzi gospodarkę USA w kierunku recesji – wskazują ekonomiści Danske Bank dodając jednak, że pozytywna perspektywa w najbliższym czasie oznacza, że Fed będzie prawdopodobnie preferował kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach.

Rynek oczekuje kolejnych trzech podwyżek odpowiednio o 75 pb na posiedzeniu w listopadzie oraz 50 pb w grudniu i 25 pb na początku 2023 roku.

Eksperci Danske Bank uważają jednak, że Fed będzie preferował bardziej agresywną ścieżkę i podniesie stopy po 75 pb na posiedzeniach w listopadzie i grudniu. Dostrzegają oni też ryzyko w kierunku dłuższego utrzymywania przez Fed warunków finansowych na restrykcyjnych poziomach, co w konsekwencji oznacza, że szanse na “miękkie lądowanie” spadły.

Kurs euro spadnie do 0,95 USD

To wszystko sprawia, że oczekują oni dalszego spadku kursu euro względem dolara do 0,95 w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż byłby to najniższy poziom od czerwca 2002 roku.

Handluj na rynku walutowym (i nie tylko) razem z NAGA i uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

XTB

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułAirway Medix planuje emisje do 11,6 mln akcji serii E i do 8,7 mln akcji serii F
Następny artykułMichael Saylor wieszczy koniec bessy, a MicroStrategy dokupuje kolejne Bitcoiny
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here