Naga Markets

FED pozostaje jastrzębi. Jakie będą dalsze kroki Rezerwy Federalnej?Głównym wydarzeniem gospodarczym w tym tygodniu było posiedzenie członków rady Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych. Podjęta decyzja była zgodna z oczekiwaniami konsensusu rynkowego, czyli wzrost o 75 punktów bazowych, co plasuje obecnie stopę funduszy Fed w przedziale 3,00-3,25%. Poza oczekiwanym wzrostem stóp procentowych, wystąpienie Jeroma Powella można odbierać jako bardziej jastrzębie.

Dolar rozwija jastrzębie skrzydła

Prezes Fed przedstawił, że głównym celem rady jest sprowadzenie inflacji do celu 2% i utrzymanie „dobrze zakotwiczonych” długoterminowych oczekiwań inflacyjnych. Powell powiedział, że Fed chce teraz działać agresywnie, ponieważ zakorzenienie się koncepcji wysokiej inflacji w ekonomicznym myśleniu ludzi spowoduje wzrost kosztu powrotu do stabilności cen. Podkreślił także, że dane historyczne przestrzegają przed przedwczesnym luzowaniem polityki monetarnej.Fed powtórzył, że aktywność musi jeszcze bardziej spowolnić oraz zaprezentował najnowsze prognozy makroekonomiczne. Wzrost PKB w czwartym kwartale 2022r. został obniżony z 1,7% do 0,2%, a w 2023r. z 1,7% do 1,2%. Ponadto przewidziane jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w 2023r., a stopa procentowa na koniec okresu ma znajdować się na poziomie 4,6%, po czym obniży się do 3.9% w 2024 r., 2.9% w 2025 r., a w dłuższym okresie utrzyma się na poziomie 2.5%.

Decyzja w sprawie stóp procentowych została podjęta jednogłośnie. Z wykresu kropkowego „dot plot”, który przedstawia oczekiwania poziomu przyszłych stóp procentowych przez członków rady widać, że wrześniowa podwyżka jest tylko jedną z wielu, a wrześniowa projekcja znajduje się znacznie powyżej poprzedniej, którą FOMC opublikowało w czerwcu. Wyższy poziom stóp przewidywany jest także przez rynek kontraktów futures, jednak sugerowana ścieżka kształtowania się stóp procentowy jest nieco niższa od przewidywanej przez Fed.

Ekonomiści BNP Paribas prognozują, że FOMC podniesie stopy o 125 pb w czwartym kwartale, a w efekcie stopy procentowe znajdą się w przedziale 4,25-4,50% na koniec 2022r. Nie przewiduje się dalszych podwyżek w 2023r. i 2024r. i pozom stóp pozostanie niezmieniony do końca tego okresu.

Dot plot – prognozy członków Fed odnośnie poziomu stopy procentowej we wrześniu 2022 (kolor żółty, zielona linia – mediana prognoz) w porównaniu do czerwca 2022 (kolor szary) i kontraktów futures (kolor biały)

Amerykańskie indeksy giełdowe przyjęły podwyżki stóp dość negatywnie. Pomimo, że od początku tygodnia inwestorzy wstrzymywali się z dużymi ruchami, tak po ogłoszeniu decyzji parkiety zaobserwowały spadki cen. S&P 500 zanotowało zniżkę o na poziomie 1,71%, a Nasdaq o 1,79%. Natomiast dolar kontynuował umocnienie i na koniec dnia kurs EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 0,9850. Podwyżka stopy zaowocowała chwilowym wzrostem rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych rządu Stanów Zjednoczonych, które chwilowo przebiły poziom 3,6% aby później powrócić w okolice 3,55%.

XTB

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here