Naga MarketsTrwa silne ożywienie gospodarcze w USA po recesji wywołanej przez lockdown. To może skłonić prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella i jego współpracowników do podniesienia stóp procentowych w 2023 r., choć taka wzmianka nie pojawi się w prognozach banku centralnego podczas konferencji w najbliższą środę, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga. Indeks dolara (DXY) kontynuuje wzrost oscylując nieco poniżej 92,0.

  • Ankietowani ekonomiści prognozują dwie podwyżki stóp o 0,25 p.p. w 2023 r.
  • Fed zobowiąże się do kontynuowania skupu aktywów w obecnym tempie 120 miliardów dolarów miesięcznie
  • Komisja najprawdopodobniej podniesie szacunki wzrostu gospodarczego i inflacji w 2021 r.

USA: pierwsza podwyżka stóp procentowych już w 2023 roku?

Ankietowani ekonomiści prognozują dwie podwyżki stóp o 0,25 p.p. w 2023 r. Jednocześnie oczekują, że w środę wieczorem Rezerwa Federalna pokaże medianę swoich oficjalnych prognoz dla stóp procentowych pozostających na niezmienionym poziomie blisko zera przez cały rok.

Te artykuły również Cię zainteresują
Byłoby to zgodne z grudniowymi prognozami Fed, mimo że od tego czasu decydenci wsparli Amerykanów prawie 3 bilionami dolarów w postaci bodźców fiskalnych, w tym 1,9 biliona dolarów, które prezydent Joe Biden podpisał w czwartek, co zdecydowanie zwiększa perspektywy gospodarcze USA.

Jest niemal pewne, że Federalny Komitet Otwartego Rynku utrzyma w środę stopy procentowe na poziomie bliskim zera i na drugim posiedzeniu w roku zobowiąże się do kontynuowania skupu aktywów w obecnym tempie 120 miliardów dolarów miesięcznie.

Powell wielokrotnie podkreślał, że rynek pracy w USA pozostaje daleki od celu Fed, jakim jest pełne zatrudnienie, co sprawia, że ​​dyskusja o likwidacji wsparcia banku centralnego jest zbyt wczesna, gdy świat obchodzi rocznicę pandemii.

Ekonomiści prognozują pierwszą podwyżkę stóp Fed w 2023 roku
Źródło: ankieta Bloomberga przeprowadzona wśród ekonomistów w dniach 5-10 marca

Mimo to trzy czwarte ekonomistów prognozuje, że bank centralny będzie musiał podnieść stopy do końca 2023 r., kiedy to mediana respondentów oszacowała około 50 punktów bazowych zacieśnienia monetarnego. Z kolei mediana w grudniowym badaniu wskazała brak zmian w stopach aż do 2024 r.

Prognozy FOMC: wzrost gospodarczy i inflacji w 2021 roku

Komisja, przygotowując swoje pierwsze kwartalne prognozy gospodarcze na ten rok, podniesie szacunki wzrostu gospodarczego i inflacji w 2021 r., nie zapowiadając jednocześnie zaprzestania zakupów aktywów lub podwyżek stóp procentowych, zdaniem większości ankietowanych ekonomistów.

FOMC podwyższy prognozy wzrostu i utrzyma stopy procentowe blisko zera
Źródło: ankieta Bloomberga przeprowadzona wśród ekonomistów w dniach 5-10 marca

Prognozy Fed prawdopodobnie pokażą, że produkt krajowy brutto wzrośnie o 5,8% w 2021 roku, w porównaniu z 4,2% w grudniowych prognozach Fed. Oczekiwania względem inflacji będą nieco wyższe niż trzy miesiące temu, a stopa bezrobocia spadnie na koniec roku do 5,0%, tak samo jak w grudniowych projekcjach.

Prognoza wzrostu stóp wydaje się mało prawdopodobna, kiedy dopiero zaczyna się dyskutować o wzroście inflacji, na jak długo i o ile spadnie stopa bezrobocia. Fed musi to zobaczyć, poczuć, a nie tylko o tym marzyć – napisał Nathaniel Karp, główny ekonomista BBVA w USA.

Plus500

Kurs dolara (USD) wzrasta drugą sesję z rzędu

Notowania indeksu dolara (DXY) wzrastają drugą sesję z rzędu ponownie oddalając się od lokalnego poziomu wsparcia 91,58 (szczyt z lutego). Dalsze umocnienie amerykańskiej waluty powinno doprowadzić do testu tegorocznego maksimum 92,50, a jego trwałe przebicie otworzyłoby drogę w kierunku znacznie wyższych poziomów. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej 91,36 wyhamowałby presję kupujących, która trwa od początku roku.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolar | kurs kryptowalut | dolar amerykański | gpw pgnig |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here