Naga MarketsJanet Yellen, prezes FED

Zgodnie z prognozami ankietowanych ekonomistów – amerykańska Rezerwa Federalna na ostatnim w tym roku posiedzeniu zaostrzyła swoją politykę monetarną. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych kształtują się w przedziale 1,25-1,50%. To już czwarta podwyżka Fed w przeciągu dwunastu miesięcy!


Informacje uzyskane od czasu posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku w listopadzie wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia, a aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie. Uśredniony poprzez fluktuacje związane z huraganem wzrost krajowego rynku pracy pozostaje solidny, a stopa bezrobocia nadal zniżkuje. Wydatki gospodarstw domowych rosną w umiarkowanym tempie, a wzrost inwestycji w nieruchomości wyraźnie wzrósł w ostatnich kwartałach (…) Mając na uwadze warunki na rynku pracy oraz inflację, Komitet podjął decyzję o podniesieniu docelowego zakresu funduszy federalnych do poziomu od 1,25 do 1,5 procent. Stanowisko polityki pieniężnej pozostaje zależne od przyszłych zmian w gospodarce… – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu FOMC.

Kropki nieco gorsze…

Porównując dot plot czyli popularne kropki przedstawiające prognozy członków Komitetu dotyczące ścieżki podwyżek można zauważyć pewne pogorszenie nastrojów. Rzut oka na wrześniowy graf:

oraz te opublikowane w grudniu:

Jak widać powyżej, prognozy na lata 2019, 2020 oraz dalsze uległy niewielkiemu pogorszeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że w grze pozostają trzy podwyżki w 2018 roku

Reakcja rynku

Dzisiejsze oświadczenie FOMC nie różni się wiele od poprzedniego, a podwyżka stóp była prognozowana. W związku z tym dolar realizuje znane giełdowe powiedzenie kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Amerykańska waluta traci w stosunku do większości koszyka G10:

Sytuacja na USDJPY, 20:20Sytuacja na EURUSD, 20:22

Konferencja Janet Yellen [AKTUALIZACJA 21:11]

Grudniowa konferencja prasowa Rezerwy Federalnej była ostatnią w trakcie której pierwsze skrzypce odgrywała Janet Yellen. Kolejne, styczniowe posiedzenie Fed będzie posiedzeniem zwykłym, po którym nie odbędzie się konferencja prasowa. W lutym zaś dojdzie do zmiany na fotelu prezesa Fed, którym zostanie Jerome Powell.

Poza symbolicznym pożegnaniem dziennikarzy Yellen w swoim przemówieniu była dość… mieszana. Obecna prezes zwróciła uwagę na możliwe przegrzanie się amerykańskiego rynku pracy, co daje tym większe usprawiedliwienie dla kolejnych podwyżek stóp procentowych. Jastrzębim sygnałem były również opinie FOMC dotyczące potencjalnych zmian w dynamice wzrostu gospodarczego wywołanych przez zaplanowane zmiany w amerykańskim systemie podatkowym. Tuż po tym komentarzu pojawił się jednak dalszy, bardziej gołębi komentarz przypominający, że jak na razie nie możemy być pewni ani efektu ani czasu działania wspomnianych zmian.

Coraz bardziej restrykcyjna polityka Fed spowoduje, że tempo przyrostu nowozatrudnionych z czasem ulegnie zmniejszeniu. Nadal jest to jednak odległa perspektywa, która zdaniem Yellen nie będzie czynnikiem decydującym w trakcie kolejnych posiedzeń Rezerwy.

Jak można było się również spodziewać, w trakcie konferencji prasowej poruszono temat kryptowalut. Janet Yellen przypomniała zebranym, że Bitcoin nie jest stabilną formą przechowywania wartości i wciąż nie został rozpoznany jako legalny środek płatniczy. Poruszono również temat unikania opodatkowania oraz prania brudnych pieniędzy właśnie za pośrednictwem kryptowalut. Prawdopodobnie nikt nie oczekiwał ciepłych słów na temat BTC z ust prezes najważniejszego banku centralnego świata, lecz mimo to Bitcoin wyszedł z tego wszystkiego obronną ręką:

Wykres BTCUSD z zaznaczonym początkiem konferencji Janet Yellen

EURUSD powraca tymczasem powyżej poziomu 1,1800 spełniając scenariusz wyznaczony przez strategię DBB:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułEthereum dotrzymuje kroku bitcoinowi
Następny artykułJak stawiać zlecenia realizacji zysków? – Tradeciety
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here