Naga Marketsjpmorgan budynekZgodnie z prognozami głównych analityków w bankach Goldman Sachs Group Inc. i JPMorgan Chase & Co., Rezerwa Federalna zakończy cykl podwyżek stóp dopiero po osiągnięciu poziomu 3,5%. Oznaczałoby to, iż czeka nas jeszcze pięciokrotne podniesienie głównych stóp procentowych (0,25% za każdym razem), zanim polityka monetarna FEDu będzie na optymalnym poziomie – ani ekspansywna, ani restrykcyjna.


Rynki nie spodziewają się tylu podwyżek

Podczas, gdy indeks S&P500 spadł w pobliże lokalnych minimów, ekonomiści z gigantów bankowych na Wall Street wydali najnowsze rekomendacje. Analitycy Goldman Sachs i JPMorgan zgodnie uważają, że prezes Jerome Powell i jego współpracownicy podniosą ponownie referencyjną stopę procentową w grudniu oraz cztery razy w przyszłym roku, ostatecznie osiągając poziom 3,50 procent do końca przyszłego roku.

FED podniesie stopy jeszcze pięć razy – ocenia Goldman Sachs i JP Morgan

– FED swoją polityką spowoduje więcej zacieśniania niż obecnie przewidują rynki. Spadek bezrobocia do 3,3 proc. i wzrost preferowanej przez FED inflacji do 2,3 proc., zmusi Rezerwę Federalną do podniesienia benchmarku z obecnego poziomu – od 2 proc. do 2,25 proc. – napisali ekonomiści JPMorgan.

Zespół Jana Hatziusa w Goldman Sachs uważa, że istnieje 90-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu, a scenariusz czterech podwyżek w przyszłym roku jest w ich ocenie „zasadniczo zrównoważonym” podejściem. Zauważają również, że spoglądając na historię, polityka FEDu stawała się akomodacyjna zawsze, gdy wskaźniki wskazywały na pogarszającą się sytuację w gospodarce.

FED nie chce przegrzać gospodarki

jerome powellPortal Comparic.pl już w zeszłym tygodniu spekulował, że Rezerwa Federalna może obawiać się dalszych podwyżek stóp procentowych w związku z rosnącym ryzykiem przegrzania gospodarki.

– Musimy zastanowić się o ile podniesiemy stopy i jakie będzie ich tempo. Naszym celem jest przedłużenie ożywienia, ekspansja i utrzymanie niskiego bezrobocia, aby utrzymać inflację na niskim poziomie – powiedział Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.

Zobacz również: Przegląd rynków – Święto Dziękczynienia, minutki EBC, Druckenmiller o FED

Również inne banki mają wątpliwości, czy FED będzie tak agresywny. Ekonomiści z Morgan Stanley są wśród tych, którzy widzą zaledwie dwie podwyżki w 2019 r. po grudniowym wzroście. Z kolei Bloomberg Economics uważa, że w przyszłym roku zobaczymy ich trzy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here