Naga MarketsfedJuż dziś o godzinie 20:00 poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Wyceny rynkowe kształtują się na poziomie około 70% za podwyżką na dzisiejszym posiedzeniu. Nie ma więc większych wątpliwości co do kierunku decyzji. Aktualnie stopy znajdują się w przedziale 2,25-2,50%. Ważniejsza od samej decyzji będzie na pewno konferencja po posiedzeniu, którą poprowadzi przewodniczący Fed – J. Powell.


Commerzbank: Najważniejsza konferencja prasowa

Kluczowe będą dzisiejsze projekcje oraz retoryka J. Powella podczas konferencji prasowej. Posiedzenie może skutkować podniesieniem oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych. Analitycy Commerzbanku przestrzegają przed zbyt prostą interpretacją zdarzeń. Umocnienie dolara amerykańskiego może być jedynie pierwszą reakcją po decyzji, która może trwać krótko. Najważniejsza będzie konferencja, podczas której rynek może dynamicznie reagować na słowa przewodniczącego. Powell już wcześniej sugerował, że kolejne kroki w sprawie podwyżek będą zależeć od sytuacji gospodarczej. Commerzbank radzi aby podczas dzisiejszej sesji “nie być zbyt pewnym, że pierwsza reakcja rynku będzie tą właściwą.”

Danske Bank: Kropki zadecydują o kursie dolara

Starszy analityk Danske Bank – Morten Helt sugeruje, że w centrum uwagi dla dolara będzie niewątpliwie Fed. Widzi on możliwe jastrzębie zaskoczenie. “Podkreślamy, że kluczowym ryzykiem są tak zwane “kropki” (projekcje)”. “EUR/USD pozostaje w przedziale bliskim poziomu 1,13 w najbliższym czasie, ryzyko związane z Fed daje szansą na ruch w dół”.

Zobacz również: Danske bank: Główne pary walutowe w oczekiwaniu na decyzję Fed 

Goldman Sachs czeka na podwyżkę i gołębi komunikat

Analitycy z Goldman Sachs, podobnie jak reszta rynku, spodziewają się podniesienia stóp procentowych o 25 punkty bazowe. W samym komunikacie można spodziewać się natomiast gołębiej zmiany, która ma odzwierciedlać zacieśnianie warunków finansowania. Specjaliści z Goldman Sachs spodziewają się, że opis dynamiki wzrostu gospodarczego zostanie zastąpiony z „silnego” na „solidny”. Bank spodziewa się również obniżenia mediany dla dynamiki wzrostu gospodarczego, oraz mediany prognoz stóp procentowych co przekłada się na dwie podwyżki w 2019 roku, jednej w 2020 roku i brak zmian w 2021 roku. Dotychczasowe prognozy wskazywały na odpowiednio 3, 1 i 0 podwyżek w tych okresach.

Sytuacja fundamentalna na EUR/USD

Podczas wczorajszej sesji można było zauważyć lekkie osłabienie dolara wobec euro. Pomimo słabszych danych o koniunkturze Ifo, euro zyskało. Oznacza to , że obecne ruchy na najpłynniejszej parze walutowej – “Edku”, są kształtowane przez oczekiwania inwestorów wobec konferencji po dzisiejszym posiedzeniu Fed. Donald Trump próbował co prawda wywierać wczoraj wpływ na Fed, natomiast nie powinno mieć do większego przełożenia na decyzję FOMC. Dzisiejsze projekcje oraz retoryka konferencji może być mniej gołębia niż oczekuje rynek, a to z kolei może przekładać się na umocnienie dolara wobec euro.

Sytuacja techniczna na wykresie kursu euro i dolara

Kurs euro do dolara (EUR/USD) pozostaje w szerokiej konsolidacji. Aktualnie kurs testuje okrągły poziom 1,1400, nieco powyżej wypada linia poprowadzona po ostatnich szczytach, która może stanowić opór. Wsparciem pozostają ostatnie dołki, które znajdują się dopiero przy poziomie 1,1270, to w tym miejscu pojawił się wyraźny popyt 14 grudnia.

Wykres pary walutowej EUR/USD
EUR/USD interwał H4

Jeżeli spojrzymy jednak na wykres w szerszym ujęciu, to nie sposób nie zauważyć, że od lutego 2018 roku para walutowa EUR/USD znajduje się w trendzie spadkowym.Zejście na nowe dołki może spowodować kolejna falę wyprzedaży.

Wykres pary walutowej EUR/USD
EUR/USD interwał D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here