Naga MarketsDzisiejszego wieczoru nie będzie nam dane wysłuchać słów prezes Yellen
Dzisiejszego wieczoru nie będzie nam dane wysłuchać słów prezes Yellen

Dla wielu, posiedzenia Rezerwy Federalnej odbywające się w kwietniu, czerwcu, wrześniu i grudniu są tymi najważniejszymi ponieważ statystycznie to na nich najczęściej zapadają decyzje o zmianie poziomu obowiązujących stóp procentowych. Czy taka decyzja zapadnie i dzisiaj?


Czytając rynkowe prognozy bardziej skłaniamy się ku scenariuszowi pozostawienia stóp procentowych Fed na dotychczasowym poziomie 0,25 – 0,5%. Hangfu Zou, starszy analityk AETOS Capital Group zwraca również uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Ten rok jest zupełnie inny niż poprzedni. O co chodzi?

Te artykuły również Cię zainteresują
Prawdopodobnie wszyscy dobrze pamiętamy gorączkowe oczekiwanie na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych w 2015 roku. Dla większości rynku nie było pytaniem czy Fed podniesie stopy, ale kiedy Fed je podniesie. Przez sporą część minionego roku odnotowaliśmy dynamiczne wzrosty indeksu USD, wskazującego siłę amerykańskiego dolara względem koszyka pozostałych walut. Obecnie nie odczuwa się takiej atmosfery a rynek terminowy wycenia w tym momencie jedną do dwóch podwyżek, które nastąpią w drugiej połowie roku.

Drugą ważną kwestią jest brak zaplanowanej konferencji prasowej, co zdaniem wielu analityków stanowi poważny sygnał na korzyści tego, że dziś podwyżki stóp nie będzie. Yellen nie skorzysta z okazji do podzielenia się z rynkami spostrzeżeniami FOMC na temat gospodarki Stanów Zjednoczonych, jednak Zou jest zdania, że od czasu marcowego posiedzenia niewiele zmieniło się na lepsze.

Poznaj historię Fed – sprawdź promocję Maklerska dla czytelników Comparic i skorzystaj z rabatu na książki!

Wówczas, gołębia retoryka prezes Fed wskazywała na fakt, że Stany Zjednoczone nie są jeszcze gotowe na podwyżkę stóp. Od tamtego czasu poziom inflacji nie wzrósł (a co gorsza spadł o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca) i wciąż jest daleki od celu jaki wyznaczył Fed. Również rynek pracy nie rozwija się w takim tempie, aby można było myśleć o podwyżce – kwietniowe payrollsy, choć nadal na zadowalającym poziomie 215 tys. okazały się niższe niż te z lutego.

Oświadczenie Fed to jedyne czym możemy się dzisiaj zadowolić więc największą uwagę przykują słowa użyte w publikacji. Z całą pewnością znajdą się w nim elementy dotyczące sytuacji Chin oraz wpływu chińskiej gospodarki na globalny rozwój. Wielu analityków z niecierpliwością czeka na podsumowanie rozkładów głosów podczas głosowania – wiedza dotycząca tego kto przejawia jastrzębie cechy, a kto nadal jest gołębiem z całą pewnością pomoże przy okazji kolejnych posiedzeń FOMC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here