Naga MarketsDolar oddaje zyski wraz ze spadkiem rentowności obligacji USARezerwa Federalna (Fed) prowadzi obecnie skup obligacji warty 120 mld USD miesięcznie. Ostatnio kilku decydentów Fed wspomniało o możliwym ograniczeniu tego programu. Inwestorzy obawiają się, że takie pogłoski mogą wzburzyć rynki, tak jak to miało miejsce w 2013 roku.

  • Czterech z 18 polityków Fed gotowych na dyskusje o ograniczeniu skupu aktywów
  • Gospodarka musi najpierw pokazać, że radzi sobie wystarczająco dobrze
  • Głosy z Fed nt. “zwijania” w 2013 r. doprowadziły do zmienności na rynkach finansowych

Co dalej ze skupem obligacji Fed?

W ubiegłym tygodniu czterech z 18 decydentów Fed publicznie wyraziło opinię, że mogą omawiać ograniczenie skupu obligacji do końca roku. Dla kontrastu, kilku innych uznało tę debatę za przedwczesną, a wiceprezes Fed, Richard Clarida, najstarszy bankier centralny, powiedział, że nie spodziewa się żadnych zmian przed 2022 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Fed musi wyklarować swoje stanowisko inaczej niepotrzebnie ryzykuje “napad złości” – powiedziała Diane Swonk, główna ekonomistka w Grant Thornton w Chicago.

W 2013 r., w tak zwanej furii zwijania, rentowności wzrosły po nieoczekiwanym ujawnieniu przez ówczesnego prezesa Fed Bena Bernanke wiadomości, jakoby urzędnicy myśleli o ograniczeniu skupu aktywów. Rezultatem była spora zmienność na rynkach finansowych.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Za dyskusją o redukcji skupu aktywów w 2021 r. opowiadają się regionalni prezesi Fed, w tym Patrick Harker, Robert Kaplan, Raphael Bostic i Charles Evans. Jednakże, podjęcie takiej dyskusji wymaga, by gospodarka udowodniła najpierw, iż jest wystarczająco silna.

– Chcemy przejść przez pandemię i zobaczyć, gdzie opadnie kurz, a potem będziemy mogli pomyśleć o tym, dokąd kierować się z polityką bilansową – powiedział James Bullard z Fed w St. Louis.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here