Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Ożywienie gospodarcze w USA pozostaje na dobrej drodze, pomimo wzrostu liczby zakażeń Covid-19, podała Rezerwa Federalna (Fed) w środę w oświadczeniu polityki pieniężnej utrzymując jednocześnie stopy na niezmienionym poziomie. Ekonomiści Goldman Sachs prognozują, że zacieśnianie polityki monetarnej w USA rozpocznie się od pierwszego ostrzeżenia ogłoszonego we wrześniu.

Fed zacznie przyzwyczajać rynki do taperingu już we wrześniu 

Ekonomiści Goldman Sachs, jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, założonego już w 1869 roku zaktualizowali swoją dotychczasową projekcję dot. zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. W ich ocenie, odliczanie do taperingu rozpocznie się od 21-22 września, a jego oficjalne ogłoszenie nastąpi po grudniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC).Warto wspomnieć, że rynek wycenia obecnie podwyżkę stóp proc. o 25 punktów bazowych do marca 2023 roku.

Podobnego zdania są także analitycy Wells Fargo, którzy oczekują, iż w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch urzędnicy Rezerwy Federalnej zaczną dawać sygnały o możliwym ograniczeniu skupu aktywów. Podobnie jak Goldman Sachs, oczekują oni, że formalne ogłoszenie nastąpi na grudniowym posiedzeniu FOMC.

– Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku przyznał, że dokonał się „postęp” w kierunku osiągnięcia celów Komitetu, czyli maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – wskazali analitycy Wells Fargo dodając, że prawdopodobnie jednak nie jest to jeszcze wystarczający postęp, aby uzasadnić rozpoczęcie taperingu zakupów aktywów w najbliższym czasie.

W ocenie ekspertów, FOMC nie będzie spieszył się z zacieśnianiem polityki pieniężnej, choć Komitet zdaje się przyznawać, iż czas ten zbliża się nieuchronnie.

– Spodziewamy się, że FOMC wyda formalny komunikat dotyczący taperingu zakupów aktywów na posiedzeniu w dniach 14-15 grudnia i oczekujemy, że Fed rozpocznie proces ograniczania zakupów na początku przyszłego roku. Spodziewamy się jednak, że zanim to formalne oświadczenie zostanie wydane, urzędnicy Fed będą podpowiadać, że tapering nastąpi w najbliższym czasie – przyznają eksperci Wells Fargo dodając, iż będą uważnie czytać protokoły z środowego posiedzenia FOMC w poszukiwaniu jakichkolwiek wyraźnych odniesień do terminu taperingu.

Nadal prognozują oni jednak, że FOMC utrzyma swój docelowy przedział dla stopy fed funds na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca przyszłego roku.

invest

Zdanie to podzielają również analitycy Danske Bank, zdaniem których Fed ogłosi i zainicjuje tapering skupu obligacji w okolicach listopadowego lub grudniowego posiedzenia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: płatności blik | Dolar nowozelandzki kurs | selvita gpw | notowania cd projekt | kryptowaluty prognozy | tauron akcje rekomendacje | tms brokers | broker ecn |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułCommerzbank bierze pod lupę kurs euro w stosunku do dolara, franka i jena
Następny artykułRuciński: Wyniki PKN Orlen dobrze rokują tworzeniu koncernu multienergetycznego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here