Naga Marketsuncle-sam-hopelessByron Wien z Blackstone uważa, że obecna hossa na rynku akcji to dzieło amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Fed od początku 2009 roku wpompował w amerykańską giełdę około 3 biliony dolarów! Czy takie sztuczne stymulowanie gospodarki nie zakończy się porażką w przyszłości? Niekoniecznie, jeśli zostanie zachowana ostrożność.


Mimo iż zyski spółek notowanych na giełdzie podwoiły się od początku kryzysu, wciąż pojawiały się głosy, że nie jest to głównym czynnikiem poprawiającej się sytuacji na giełdzie i obecnej hossy. Spekulowało się, że równie duże zasługi ma stosowana przez Fed strategia luzowania polityki monetarnej i skupu aktywów. Fed przez parę lat wstrzykiwał na rynek gotówkę poprzez skupowanie obligacji.

Byron Wien przeprowadził dokładne wyliczenia na temat skali pompowania pieniędzy przez Fed. “95 lat zajęło Rezerwie Federalnej zwiększenie bilansu do biliona dolarów, a od wtedy jedynie sześć lat do poziomu na jakim jest teraz. Fed dostarczał stymulacji do pobudzenia wzrostu gospodarki, jednakże z mojego punktu widzenia trzy czwarte pieniędzy wpompowanych w gospodarkę poprzez kupowanie obligacji poszło na popchnięcie rynku akcji w górę przy wciąż niskiej rentowności. Jeśli moje obliczenia są poprawne, trzy biliony dolarów z trzynastu, o które urosło Wall Street, to pieniądze Fedu. Wzrost zysków wyjaśnia jedynie dziewięć bilionów dolarów wzrostu, a inne czynniki to dodatkowy bilion” – przybliża swój tok rozumowania Wien.

sendpi
S&P 500 na przełomie ostatnich 10 lat

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here