Naga MarketsJak zauważają analitycy Rabobanku, oficjalna wartość PKB opublikowana w zeszły piątek przez Biuro Analiz Ekonomicznych przebiła prognozę Fed i wyniosła 3,2%. Dobra sytuacja w USA powinna wspierać siłę dolara w tym roku, jednak eksperci uważają, iż w 2020 r. Rezerwa Federalna może zdecydować się na obniżkę głównych stóp procentowych.


Fed będzie zmuszony do obniżenia stóp w 2020 r. – Rabobank

Pomimo dobrego odczytu, w ocenie analityków Rabobanku wiele czynników mogło zniekształcić rzeczywiste wskazanie wzrostu gospodarczego tj.:

klocki z literami składającymi się w słowo GDP ustawione na mapie świataPozytywną rzeczą jest fakt, że zamknięcie rządu według szacunków Biura Budżetowego Kongresu odjęło około 0,4 punkta procentowego od wyniku PKB w I kwartale. Oznacza to, że bez tego wydarzenia odczyt wyniósłby aż 3,6%.

Co więcej, ze względu na rezydualną sezonowość danych, wzrost PKB w I kwartale jest systematycznie słabszy niż w innych kwartałach. Oznacza to, że prawdziwa dynamika w gospodarce wyniosła ponad 3,6%. Krzywa rentowności pozostaje jednak częściowo odwrócona. Dlatego nadal oczekujemy, że gospodarka popadnie w recesję w drugiej połowie 2020 roku. W związku z tym uważamy, że Fed będzie zmuszony do obniżenia stóp w przyszłym roku – napisano w raporcie.

Kurs EUR/USD spadnie jeszcze niżej?

Analitycy Rabobanku zauważają, że w ostatnich sesjach EUR/USD osiągnął najniższy poziom od czerwca 2017 r., choć oczekują stopniowego ożywienia euro w perspektywie 12 miesięcy.

Ostatni ruch jest interesujący z wielu różnych powodów, zarówno technicznych, jak i fundamentalnych. Nacisk poniżej obszaru 1,12 wzmacnia naszą prognozę spadku w kierunku 1,10 w perspektywie od 3 do 6 miesięcy. Oczekujemy jednak stopniowego ożywienia w strefie euro w perspektywie 12 miesięcy, co powinno wspierać siłę euro – zauważyli analitycy.

Choć poziom 1,10 znajduje się niedaleko obecnych notowań, spadek do tego wsparcia byłby przełomem dla wielu strategii dużych instytucji.

Trwały spadek na notowaniach pary walutowej EUR/USD był utrudniony przez przekonanie panujące wśród inwestorów, że rynek utrzymuje już ogrom krótkich pozycji na euro oraz fakt, że konsensus rynkowy nadal oczekuje podwyżki stóp przez Europejski Bank Centralny – podsumowano.

Zobacz również: USA: Dywergencja zwiastuje przecenę akcji, a kurs EUR/USD spadnie do 1,10? – prognozy dużych banków

Fed obniży stopy już w przyszłym roku? Kurs EUR/USD spadnie niżej - Rabobank
Czy kurs EUR/USD dotrze do poziomu 1,10 zgodnie z prognozą analityków Rabobanku?


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here