Naga MarketsNiestabilne ruchy na amerykańskich rynkach finansowych w tym tygodniu zwiększają szanse, że Rezerwa Federalna zacznie powiększać swój bilans, zaledwie kilka tygodni po tym, jak przestała zmniejszać portfel posiadanych obligacji. Ta niespójność w działaniu Fedu powoduje, iż inwestorzy coraz mocniej oczekują konkretnych działań od centralnej instytucji.


Rezerwy banków zmniejszyły się znacznie szybciej niż bilans Fed

Już dziś o 20:00 Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku najprawdopodobniej obniży swoją referencyjną stopę procentową, zgodnie z prognozami dużych banków inwestycyjnych. Jednak wszelkie działania mające na celu wznowienie ekspansji bilansowej byłyby całkowicie niespójne z dotychczasową polityką opartą na dążeniu do obniżenia kosztów finansowania zewnętrznego.

Wszystko sprowadza się do mechaniki systemu finansowego. Wzrost stóp na rynku międzybankowym w poniedziałek i wtorek może świadczyć o tym, że bankom brakuje wystarczających rezerw – innymi słowy, w systemie po prostu nie ma wystarczającej ilości gotówki, aby zapobiec skokom stóp krótkoterminowych.

Istnieje duża szansa, że ​​Komitet skróci czas, w którym bilans będzie utrzymywany. Nasz podstawowy scenariusz to skup obligacji do 14 miliardów dolarów miesięcznie, począwszy od października – napisali analitycy Evercore ISI, Krishna Guha i Ernie Tedeschi w poniedziałek.

Członkowie Fed wielokrotnie podkreślali, że zapewnią podaż dla rezerw bankowych, gwarantując tym samym, że będą one mogły skutecznie realizować politykę pieniężną – bez niebezpieczeństwa, że ​​stopy krótkoterminowe przekroczą poziomy wskazane przez bank centralny. Jednak ta strategia jest kwestionowana przez rynek w tym tygodniu.

Stawka funduszy Fed osiągnęła górną granicę zakresu docelowego dla polityki

FOMCW marcu Fed oświadczył, że gdy rezerwy zmniejszą się do poziomu koniecznego do skutecznego wdrożenia polityki, zacznie ponownie pozwalać na wzrost bilansu. (Fed może zwiększyć rezerwy banków, kupując aktywa, takie jak obligacje korporacyjne).

Rezerwy banków wynoszą obecnie nieco poniżej 1,5 bln USD, w porównaniu z 2,8 bln USD w szczycie w 2014 r. i znajdują się koło 7-letniego minimum. Ostatni wzrost emisji amerykańskich obligacji skarbowych przez rząd federalny w celu sfinansowania deficytu budżetowego, po porozumieniu między Kongresem a prezydentem Donaldem Trumpem w celu zwiększenia pułapu zadłużenia USA, przyczynił się do ogromnego skurczenia się rezerw.

fed
bloomberg.com

Czy nadchodzi nieuchronna katastrofa? Raczej nie. Fed użyje tego jako znaku ostrzegawczego, aby wrócić do rozszerzenia bilansu – powiedział we wtorek Jeffrey Gundlach, dyrektor ds. Inwestycji w DoubleLine Capital.

Większe rezerwy bankowe mogą pomóc w zmniejszeniu presji, bez konieczności przeprowadzania przez Fed operacji ciągłych. Przykładowo we wtorek bank centralny „wstrzyknął” w sektor finansowy 53,2 miliarda dolarów za pośrednictwem operacji repo w ciągu nocy. Jednak wznowienie zakupów obligacji, aby umożliwić zwiększenie rezerw banków nie jest zmianą polityki, twierdzą analitycy.

Nie byłoby to wznowienie QE, a nawet tak zwanego QE-lite. Po prostu będzie to powrót do dynamiki sprzed 2007 roku. Fed zwiększy najprawdopodobniej ilość skupowanych obligacji i dlatego może nadal mieć pewien wpływ na rynek – napisali Guha i Tedeschi, odnosząc się do luzowania ilościowego przeprowadzonego przez Fed począwszy od kryzysu, którego ostatnia fala zakończyła się w 2014 roku.

Indeks dolara (DXY) oczekuje na Fed

Punktualnie o godzinie 20:00 Rezerwa Federalna przedstawi swoją najnowszą decyzję ws. stóp procentowych oraz poznamy oświadczenie FOMC. W środę o poranku indeks dolara nieznacznie wzrasta (0,10%) i znajduje się nad poziomem 98,00. Najbliższe wsparcie nadal stanowi zeszłotygodniowe dno 97,85, a opór to wrześniowy szczyt 99,37. Od początku 2019 roku utrzymuje się tendencja wzrostowa, która nie do końca korzystnie wpływa na gospodarkę USA.

dxy
Indeks dolara, tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here