Naga MarketsWall Street i USAWedług najnowszych doniesień „New York Timesa” prezydent USA Donald Trump powtórzył twierdzenie, że ma prawo do zwolnienia lub zdegradowania przewodniczącego Fedu Jerome Powella. Prezydent po raz kolejny narzekał, że instytucja nie przewodzi w globalnej ekonomii tylko podąża za resztą świata. Jednak nie podjął jeszcze decyzji, a sama wiadomość nadeszła po ogłoszeniu stanu wyjątkowego w kraju. Dodatkowo Biały Dom potwierdził, że wynik testu koronawirusa Trumpa był negatywny. W ocenie ekspertów z Wells Fargo, Fed obniży stop procentowe do poziomu 0,0%, podczas gdy indeks S&P 500 gwałtownie się odbił po najgorszej wyprzedaży od 1987 roku w czwartek.


Trump usunie Powella potencjalnie destabilizując rynki?

Donald Trump i Jerome Powell (Fed)
Donald Trump (prezydent USA) i Jerome Powell (prezes FED) w obliczu epidemii koronawirusa

Zaledwie kilka dni temu prezydent USA “grillował” szefa Fedu mówiąc, że jego działania są zbyt powolne i żałosne.

– Nasza żałosna, wolno poruszająca się Rezerwa Federalna, kierowana przez Jaya Powella, który zbyt szybko podnosił stopy, a teraz zbyt późno obniża, powinna obniżyć stopę Fed do poziomu z krajów konkurencyjnych. Rezerwa Federalna musi stać się liderem, a nie jak dotychczas spóźniona w swoich działaniach! – napisał na Twitterze Donald Trump 10 marca.

Jeśli Trump znajdzie legalny sposób na usunięcie Powella, rynki roztrzęsione koronawirusem mogą mieć ogromne problemy. Przewodniczący Fed – nominowany przez obecną administrację – jest postrzegany jako gwarant bezpieczeństwa. Globalne akcje gwałtownie spadły w ostatnich tygodniach w wyniku kryzysu COVID-19, który doprowadził wiele gospodarek do zastoju.

Najsilniejszy bank centralny na świecie obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych – dwukrotnie więcej niż standardowa stawka 25 pb – na nieplanowanym spotkaniu 3 marca. Instytucja z siedzibą w Waszyngtonie interweniowała również na rynkach, aby zwiększyć płynność i wznowić skup obligacji długoterminowych. Wiele wskazuje na to, iż z obecnego kosztu kredytu wynoszącego 1-1,25%, Fed zamierza obniżyć stopy do 0-0,25% na najbliższym posiedzeniu.

USA: Fed obniży stopy z powrotem do 0,00%; recesja jest coraz bardziej prawdopodobna – Wells Fargo

budynek FED
Budynek Rezerwy Federalnej (FED) w Waszyngtonie

Po wydarzeniach z ostatnich 24 godzin ekonomiści z Wells Fargo zmienili swoje prognozy gospodarcze. Teraz widzą głębszy spadek amerykańskiego PKB i oczekują, że stopa funduszy Fed spadnie do przedziału 0,00% – 0,25%.

Uważamy, że komitet obniży swój docelowy zakres dla stopy funduszy federalnych o 100 pb 18 marca, jeśli nie wcześniej. Spowodowałoby to przywrócenie stopy zasilanych funduszy do tego samego przedziału od 0,00% do 0,25%, gdy FOMC utrzymywał ją od grudnia 2008 r. do grudnia 2015 r. Ponadto Fed może udzielić pewnych „wskazówek na przyszłość”, stwierdzając, że zamierza utrzymać ten przedział przez dłuższy czas – napisano w raporcie.

W drugim kwartale oczekujemy łagodnego spadku amerykańskiego PKB, ale w tym roku nastąpi jeszcze odbicie. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że nadchodzące spowolnienie będzie głębsze i dłuższe niż przewidywaliśmy zaledwie kilka dni temu. Krótko mówiąc, wydaje się, że recesja jest coraz bardziej prawdopodobna. Branża lotnicza i hotelowa odnotowują silny spadek, a skutki cięć w tych branżach będą zwielokrotnione – dodano.

– Co więcej, banki prawdopodobnie zaczną zaostrzać standardy kredytowe – spready kredytowe na rynku obligacji korporacyjnych już się znacznie poszerzyły. Niepewność, która przenika obecnie wiele krajów, jest okropnym tłem dla wydatków na stałe inwestycje przedsiębiorstw. Firmy mogą nie chcieć redukcji etatów, ale zwolnienia zaczną się na szeroką skalę, gdy książki zamówień zaczną wysychać – dodano.

Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Analiza S&P 500: Największy dzienny wzrost w ciągu dekady po dużej wyprzedaży, kurs na poziomie 2700

Indeks S&P 500 gwałtownie wrócił do żywych w piątek po jednym z najgorszych dni w historii w czwartek, gdy koronawirus silnie rozprzestrzenił strach na rynkach. Gdy rynek znów się podnosi, indeks może wzrosnąć do poziomów tj. 2900 i 3100 w nadchodzących sesjach. Jednak S&P 500 pozostaje kruchy pod silną presją impulsu spadkowego, więc każdy ruch w górę może zakończyć się „odbiciem martwego kota”, jeśli wsparcie 2400 nie utrzyma cen.

Kurs SP500 na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs SP500 na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here