Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) podczas środowego posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej zdecydował się obniżyć stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Oświadczenie polityki pieniężnej ponownie potwierdza, że dynamika gospodarcza rośnie w umiarkowanym stopniu. W pierwszej reakcji na publikację kurs dolara nieznacznie zyskuje, a rynek nadal czeka na konferencję prasową z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powella, zaplanowaną na 20:30.


FED prognozuje wyższe PKB pod koniec 2019 roku i nie sygnalizuje dalszych cięć stóp

Oprócz samej decyzji w sprawie stóp procentowych, FED opublikował również zaktualizowane prognozy gospodarcze. W porównaniu do projekcji czerwcowych, nieznacznie wzrósł prognozowany PKB na bieżący rok, który ma wynieść 2,2% w stosunku do 2,1%. Prognozy inflacyjne nadal wynoszą 1,5%, delikatnie pogorszyły się natomiast projekcje dotyczący stopy zatrudnienia (ta pod koniec roku ma wynieść nie 3,6%, a 3,7%). Wyliczenia banku centralnego sugerują utrzymanie stabilnej kondycji amerykańskiej gospodarki, o czym wspomniano również w treści oświadczenia dotyczącego polityki pieniężnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Określając termin i wielkość przyszłych dostosowań docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych, Komitet oceni zrealizowane i oczekiwane warunki ekonomiczne w odniesieniu do maksymalnego celu w zakresie zatrudnienia i symetrycznego celu w zakresie 2-procentowej inflacji. Ocena ta uwzględni szeroki zakres informacji, w tym miary warunków na rynku pracy, wskaźniki presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz odczyty dotyczące rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej” – komentuje FOMC w oświadczeniu.

W zakresie samej publikacji niewiele zmieniło się od ostatniego posiedzenia, a rynek skupił się na kropkach (z ang. dot plot) czyli anonimowych prognozach członków FOMC odnośnie tego jak w kolejnych latach kształtował będzie się poziom stóp procentowych. W tym roku członkowie Komitetu (mediana prognoz) nie zakładają już dalszych cięć, a w przyszłym roku rozkład głosów sugerując obniżkę kształtuje się 8 do 7.

Prognozy FOMC odnośnie stóp procentowych. Źródło: FOMC
Prognozy FOMC odnośnie stóp procentowych. Źródło: FOMC

“Z mediany prognoz FOMC nie wynika, że dojdzie do kolejnych cięć stóp w 2019 roku. Zmiana od czerwcowego posiedzenia jest tylko odzwierciedleniem już dokonanych redukcji. Należy zastrzec, że Powell ostatnio umniejszał znaczeniu projekcji a w układzie, w którym dane mają decydować o skali luzowania obecny stan rzeczy nie wyklucza dalszych cięć” – komentuje Bartosz Sawicki, analityk TMS Brokers.

Decyzja FOMC zostanie omówiona podczas konferencji prasowej, z której relacja dostępna jest w serwisie YouTube:

Kurs dolara w górę po decyzji FOMC, giełda w USA delikatnie traci

Eurodolar traci po godzinie 20:15 około 0,35%, a indeks dolara umacnia się do większości głównych walut. Z kolei S&P 500 redukuje dotychczasowe zyski i przechyla się na spadkową stronę rynku. Reakcja inwestorów na Forex wspiera kupno dolara, jest jednak mocno ograniczona. Dolar do polskiego złotego również odbija, zyskując ponad 0,5% i powracając nad 3,93 zł.

EUR/USD po posiedzeniu FOMC. Źródło: Tradingview.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawy artykuł, moim zdaniem amerykańska giełda siłą rzeczy musi tracić z czasem, gdyż, podobnie jak część analityków, uważam, że amerykańskie akcje są na ten moment niesłychanie przewartościowane, przede wszystkim w porównaniu z akcjami spółek z krajów rozwijających się. FED zapewne bronił będzie, aby system dłużny się nie zawalił w Stanach, choćby kosztem wycen akcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here