Naga MarketsKursy walut. dolar w dół, gdy Fed boi się zbyt szybkiego końca lockdownu
Jerome Powell, prezes FED

Podczas weekendowego wywiadu udzielonego dla CBS News, Prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell powiedział, że jest optymistą co do tego, że gospodarka USA odbije się od dna w miarę postępu prac nad szczepionką COVID-19. Niemniej jednak bank centralny obawia się ponownego przyrpstu zachorowań jeśli wyjście z obecnego lockdownu nastąpi zbyt szybko. Fed będzie nadal trzymać rękę na pulsie swojej jak dotąd łagodnej polityki monetarnej.

  • Podczas weekendowego wywiadu prezesa Fed padła obawa o zbyt szybkie otworzenie gospodarki
  • Przewodniczący, Jerome Powell twierdzi jednak, że spodziewa się szybkiego wzrostu gospodarczego po powrocie do “normalności”
  • FED uważa za mało prawdopodobne podniesienie stóp procentowych
  • Rezerwa Federalna będzie nadal trzymać rękę na pulsie swojej łagodnej polityki monetarnej

Dolar w dół, S&P 500 w górę przez obawy Fed

Podczas weekendowej wypowiedzi, Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że bank centralny jest na dobrej drodze do tego, aby wpuścić gospodarkę Stanów Zjednoczonych w “normalny tryb działania”. Przewodniczący przekonany jest, że, gdy tylko otworzona zostanie gospodarka, ta ruszy bardzo silnie – jednak największą obawą jest w dalszym ciągu rozprzestrzeniający się wirus.

Te artykuły również Cię zainteresują
Powell powiedział, że nadal 8,5 mln do 9 mln osób pozostaje bez pracy w porównaniu z lutym ubiegłego roku, zauważając, że Fed będzie nadal trzymać rękę na pulsie swojej łagodnej polityki monetarnej, dopóki gospodarka nie osiągnie maksymalnego zatrudnienia. Oznacza to możliwe dalsze zabiegi stymulacyjne, które mają na celu przetrzymać ciężki dla rynku okres.

wykres Kurs SP500 D1 12.04.2021
Kurs SP500 D1 12.04.2021

Podczas wypowiedzi o stopach procentowych Powell przyznał, że jest bardzo mało prawdopodobnym, aby doszło do podwyżek. Prezes Fed podkreślił jednak, że dystans społeczny i noszenie masek będzie kluczem do uniknięcia kolejnego wzrostu liczby zachorowań – a co za tym idzie – do dalszego zamykania gospodarczego oraz występowania dalszych ryzyk.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej uważa, że system bankowy wydaje się dobrze radzić sobie z pandemią, dodając, że ryzyko załamania systemu podobnego do tego z 2008 roku wydaje się “bardzo, bardzo niskie”. Wracając do Archegos Capital Management – którego upadek wstrząsnął giełdami prezes Fed przyznaje, że bank centralny “monitoruje” to wydarzenie, ale wydaje się, że był to błąd w zarządzaniu ryzykiem w jednej firmie, a nie problem ogólnosystemowy, który może mieć dalsze konsekwencje.

Z podsumowania zatem można wywnioskować, że choć ceny aktywów wydają się podwyższone na niektórych wskaźnikach – to system finansowy powinien okazać się odporny, nawet jeśli rynek akcji doświadczyłby jakiejś dużej korekty rynkowej. Otworzenie gospodarki może być za rogiem, ale nadal kalkulowane jest ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania sp500 | akcje cdr | dax akcje | blik — co to jest | usd kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here