Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Rezerwa Federalna (Fed) poinformowała o godzinie 16:00 czasu polskiego, że w związku z rosnącym ryzykiem rozpowszechniania epidemii koronawirusa i jego negatywnego wpływu na światową gospodarkę, Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się we wtorek, 3 marca 2020 r., obciąć stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Kurs dolara oraz amerykańskie indeksy giełdowe tracą w związku z niespodziewanym ogłoszeniem ze strony banku centralnego USA.


Fed obniża stopę funduszy federalnych o 50 p.b. Obawia się kryzysu finansowego?

W momencie gdy rynki oczekiwały cięcia stóp procentowych w wykonaniu Fed-u podczas posiedzenia zaplanowanego na połowę marca, bank centralny zaskoczył wszystkich i zdecydował się na taki krok we wtorek. Stopa funduszy federalnych została zredukowana “podwójnie”, czyli o 50 punktów bazowych, spadając do przedziału 1-1,25%.

Podstawy amerykańskiej gospodarki pozostają silne. Jednakże koronawirus stanowi rosnące ryzyko dla aktywności gospodarczej. W świetle tych zagrożeń i w celu wsparcia realizacji swoich celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen, FOMC zdecydował dziś o obniżeniu docelowego zakresu stopy funduszy federalnych o 1/2 punktu procentowego, do przedziału 1-1,25%. Komitet uważnie śledzi rozwój sytuacji i jego wpływ na perspektywy gospodarcze i będzie wykorzystywał swoje narzędzia oraz działał w odpowiedni sposób w celu wspierania gospodarkinapisano w oświadczeniu FOMC.

Stopy procentowe w USA wracają do poziomu sprzed 3 lat. Źródło: Trading Economics

O godzinie 17:00 czasu polskiego prezes Fed-u, Jerome Powell, podsumuje decyzję o cięciu stóp podczas konferencji prasowej.

Kurs dolara i S&P 500 silnie tracą po niespodziewanej decyzji Fed

W reakcji na decyzję Fed-u ogłoszoną o godzinie 16:00, kurs dolara amerykańskiego notował silniejsze osunięcie. Najmocniej traci do AUD (1,34%), NZD (0,9%) oraz JPY (0,7%). Indeks dolara (DXY) w efekcie pogłębia wtorkowe straty do -0,4% i znajduje się na najniższych poziomach od połowy stycznia, testując ważną strefę wsparcia:

Kurs dolara spada na półtoramiesięczne minima. Źródło: Tradingview.com

Deprecjacja nie ominęła również amerykańskiej giełdy. Indeks S&P 500 tracił kilkadziesiąt punktów i osuwał się o 0,4% w reakcji na informację banku centralnego. Jednocześnie zyskiwało złoto, które jako bezpieczna przystań przyjęło kapitał od zaniepokojonych inwestorów. Cenny kruszec rósł o ponad 1% i wybijał poziom 1620 dolarów.

Fed w ratunkowym ruchu ściął stopy o 50 pb w obawie o negatywny wpływ Covid-19 na gospodarkę. W pierwszej reakcji kontrakt na S&P500 zbliża się do 3130 pkt, EURUSD rośnie w kierunku 1,12. Kurs uncji złota podskoczył do 1620 USD a baryłka WTI podrożała do 48,50 USD – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

Przy tak silnej przecenie dolara spadki nie ominęły również pary walutowej USD/PLN. Kurs dolara do złotówki traci 0,6% i spada poniżej poziomu 3,86 zł, testując miesięczne dołki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here