Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił w środowy wieczór stóp procentowych i utrzymał główną stopę w przedziale 0,00-0,25%. Decydenci polityczni tak jak zakładał rynek nie będą spieszyć się z podwyżkami stóp i te mogą pozostać na obecnym lub zbliżonym poziomie nawet do 2023 roku.

  • Rezerwa Federalna dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc.
  • Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie została podjęta jednogłośnie
  • Komitet potwierdził, że koronawirus nadal stanowi „znaczne ryzyko” dla gospodarki w średnim terminie

FOMC zgodne z oczekiwaniami

Rezerwa Federalna (Fed) zdaje sobie sprawę, że pandemia koronawirusa przyczynia się do wzrostu bezrobocia oraz spadku aktywności i wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Ponadto, słabszy popyt i wcześniejsze spadki cen ropy naftowej hamują inflację cen konsumpcyjnych.

– Rezerwa Federalna zobowiązuje się do wykorzystania pełnego zakresu swoich narzędzi w celu wsparcia gospodarki Stanów Zjednoczonych w tym trudnym okresie, promując tym samym swoje cele w zakresie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – czytamy w komunikacie prasowym po listopadowym posiedzeniu FOMC.

Droga gospodarki będzie jednak w znacznym stopniu zależała od przebiegu pandemii. Trwający kryzys w sektorze zdrowia publicznego będzie nadal wpływał na działalność gospodarczą, zatrudnienie i inflację w najbliższej przyszłości. Będzie on także stanowił poważne zagrożenie dla średnioterminowych perspektyw gospodarczych.

– Komitet dąży do tego, by w dłuższej perspektywie osiągnąć maksymalną stopę zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. – poinformowała Rezerwa Federalna wskazują, iż przy utrzymującej się inflacji poniżej tego długoterminowego celu Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji nieznacznie powyżej 2 proc., tak aby w dłuższej perspektywie czasowej inflacja wynosiła średnio 2 proc.

Do czasu osiągnięcia tych celów, Fed zamierza przyglądać się rozwojowi sytuacji i w razie konieczności dostosowywać swoją politykę pieniężną. Oczekuje się, że główna stopa procentowa pozostanie utrzymana na obecnym poziomie do czasu, gdy warunki na rynku pracy osiągną poziom zgodny z oceną Komitetu dotyczącą maksymalnego zatrudnienia, a inflacja wzrośnie do 2 procent i będzie na dobrej drodze do “umiarkowanego przekroczenia” tego poziomu przez jakiś czas.

– Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet jest gotów odpowiednio dostosować swoje stanowisko w polityce pieniężnej, jeśli pojawią się zagrożenia, które mogą utrudnić realizację celów Komitetu. Oceny Komitetu będą uwzględniały szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej – podano w komunikacie.

O godzinie 20:30 rozpocznie się także konferencja prasowa po listopadowym posiedzeniu FOMC. Jej przebieg będzie można śledzić poniżej:

Kurs dolara największym przegranym sesji

Spoglądając na notowania głównych par walutowych dostrzec można, że dolar amerykański osłabiał się dziś w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Deprecjacja ta nie była jednak reakcją na decyzję Rezerwy Federalnej. Pojawiła się ona bowiem wraz z informacjami wskazującymi na topniejącą przewagę Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Według najnowszych danych, coraz większe szanse na zwycięstwo ma Joe Biden. Widmo wygranej kandydata Demokratów przyczyniło się jednak do zauważalnej wyprzedaży na notowaniach dolara amerykańskiego, który tuż po publikacji decyzji monetarnej FOMC utrzymywał się na względnie stabilnym poziomie.

Dane z godz. 20:25 | Źródło: finviz.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLPP liderem czwartkowej sesji! Akcje spółki wzrosły o niemal 29 proc.
Następny artykułBlok po 22 – 5 listopada 2020: EUR/USD, GBP/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here