Naga MarketsFed pozostawia stopy bez zmian, kurs dolara silnie traci
Ujęcie z konferencji prasowej Jerome Powella (Fed), źródło: YouTube

Podczas środowego posiedzenia polityki pieniężnej, Rezerwa Federalna zdecydowała się z godnie z oczekiwaniami analityków utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych, niezmienionym poziomie. Treść oświadczenia polityki pieniężnej oraz konferencja prasowa Jerome Powella odbiły się negatywnie na kursie dolara, oraz wzmacniały główne indeksy Wall Street. Tematem numer jeden pozostaje koronawirus oraz jego negatywny wpływ na gospodarkę.

  • Stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 0-0,25%
  • Fed twierdzi, że stopy zostaną utrzymane na obecnych poziomach dopóki gospodarka nie przetrawi negatywnych wydarzeń i nie wróci na właściwe tory, realizując cele zatrudnienia oraz inflacji
  • Nasdaq 100 zyskiwał w środę 3,57%, a S&P 500 ponad 2,6%. Z kolei kurs dolara (indeks DXY) osuwał się o 0,5%, utrzymując poniżej pułapu 100 pkt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Fed będzie musiał zrobić więcej, uważa Jerome Powell

W oświadczeniu polityki pieniężnej nie pojawiło się nic, czego rynek wcześniej nie słyszał. Stopa Funduszy Federalnych została utrzymana blisko poziomu 0% i pułap taki będzie utrzymany w kolejnych kwartałach, dopóki sytuacja gospodarcza nie zacznie wracać do normy.

Stoy procentowe Fed. Źródło: FRED

– Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze, w tym informacji dotyczących zdrowia publicznego, a także rozwoju sytuacji na świecie i zmniejszonej presji inflacyjnej, oraz będzie wykorzystywał swoje narzędzia i działał w sposób odpowiedni do wspierania gospodarki. Określając harmonogram i wielkość przyszłych dostosowań stanowiska polityki pieniężnej, Komitet oceni zrealizowane i oczekiwane warunki gospodarcze w odniesieniu do swojego celu dotyczącego maksymalnego zatrudnienia oraz symetrycznego celu dotyczącego inflacji w wysokości 2%komentował Fed w oświadczeniu.

Fed w środę nie zrobił wiele, wyraźnie zaznaczył jednak, że jest gotowy podejmować kolejne kroki w celu ratowania gospodarki. Sam Jerome Powell w trakcie konferencji prasowej sugerował, że reprezentowana przez niego instytucja będzie musiała, i jest gotowa, podejmować kolejne kroki. Stwierdzał jednocześnie, że w drugim kwartale aktywność gospodarcza zanotuje „bezprecedensowy spadek”, a kwietniowa stopa bezrobocia osiągnie wartość dwucyfrową. Dalsze obniżanie stóp procentowych nie pomoże gospodarce w związku z jej lockdownem, a obecnie kluczową kwestią jest utrzymanie przepływów pieniężnych i kredytowych. W tym celu Fed chce „siłą, proaktywnie i agresywnie” wspierać rynek pożyczkowy.

Fed gotowy zrobić więcej. Kurs dolara negatywnie reaguje na odważne wypowiedzi Powella

Jerome Powell jasno pokazujący, że Fed chce iść na całość w zakresie dostępnych narzędzi polityki pieniężnej, nie spodobał się inwestorom na rynku walut. Kurs dolara wyraźnie tracił w środę, z kolei Wall Street korzystało ze wzmożonego apetytu na ryzyko. Oznacza to, że szef Rezerwy Federalnej udowodnił rynkom, iż posiada jeszcze w magazynku politycznym kilka naboi.

– Rezerwa Federalna nie zmienia stóp procentowych. Uważa, że wirus stanowi duże zagrożenie dla wzrostu w średnim horyzoncie. Kryzys zdrowotny uderza mocno w aktywność gospodarczą. EUR/USD podchodzi do oporów w pobliżu 1,0880. USD/JPY spada do 106,60. Kontrakt na S&P500 obniża się o około 10 punktów i jest pod 2930 pkt, 15 punktów pod dzisiejszymi szczytami korekty. Kurs złota pozostaje ponad 1700 USD za uncję i jest ponad szczytami z początku marca – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

Kurs dolara kończy dzień z wynikiem 0,5% na minusie, główne indeksy Wall Street zamykały się natomiast z kilkuprocentowymi zyskami, pogłębiając kilkudziesięciodniowe maksima. Para walutowa EUR/USD utrzymała się nad poziomem 1,085 USD, notując najsilniejsze jednodniowe umocnienie od dwóch tygodni.

Na koniec ciekawostka. Tak wygląda konferencja prasowa Fed w czasach koronawirusa:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here