Naga MarketsKurs dolara spłonie w 2021 r. Fed nie skończył luzować - prognozują bankiSpotkanie FOMC w przyszłym tygodniu będzie koncentrować się na tym, czy dotychczasowe instrumenty wsparcia płynności i kredytu wdrożone w odpowiedzi na wirusa były odpowiednie i czy będzie ich więcej, uważają eksperci z Nordea Banku. Z kolei analitycy z CIBC wskazują, że powrót do normalności na świecie powinien ponownie osłabić dolara amerykańskiego. W ich ocenie USD znajduje się na przewartościowanych poziomach przez trwającą awersją do ryzyka oraz ucieczkę do płynnych i bezpiecznych aktywów.

  • Fed poluzuje politykę monetarną jeszcze bardziej?
  • Dolar straci na wartości, gdy świat wróci do „normy”
  • Indeks dolara (DXY) oscyluje w piątek powyżej psychologicznego poziomu 100,00

FOMC: Fed jeszcze nie skończył – Nordea

Fed niewątpliwie podkreśli, że negatywne konsekwencje ekonomiczne pandemii koronawirusa będą poważne dla gospodarki USA. Spodziewamy się w kwietniu stopy bezrobocia na poziomie około 17-20%. Podobnie jak byli przewodniczący Fed Bernanke i Yellen nie oczekujemy ożywienia w kształcie litery V, a raczej w kształcie litery U – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy pozostają szczególnie zainteresowani tym, w jaki sposób Fed zaadresuje krytykę zakupu obligacji śmieciowych. W ich ocenie luźne stwierdzenie potencjalnie może wykreować pokusę do nadużycia praw banku centralnego w dłuższej perspektywie czasowej.

Uważamy, że wkrótce Fed wprowadzi kontrolę krzywej dochodowości. Formalne wdrożenie tego już w przyszłym tygodni może być zbyt wczesne, ale bylibyśmy zaskoczeni, gdyby nie zostało to przynajmniej omówione na najbliższym spotkaniu – dodano.

Indeks dolara amerykańskiego: Osłabienie już w przyszłym roku – CIBC

Wysoka awersja do ryzyka w ostatnich miesiącach obok jena i franka silnie faworyzowała również dolara amerykańskiego. Jednak „greenback” oddał trochę z marcowych wzrostów, a jego indeks oscyluje w piątek w okolicach psychologicznego poziomu 100,00. Ekonomiści z rynków kapitałowych w CIBC prognozują osłabienie dolara w 2021 roku.

Dolar nadal znajduje się na wysokich poziomach, co odzwierciedla ucieczkę do bezpiecznych aktywów. Jednak spodziewamy się, że waluta będzie powoli oddawać część tej siły, gdy gospodarki zaczną się odradzać wraz z postępem walki z wirusem – wskazano w raporcie.

Nie uwzględniając sytuacji z koronawirusem, nadal uważamy, że USD znajduje się na przewartościowanych poziomach. W związku z tym podtrzymujemy naszą perspektywę średnio- i długoterminową, w której kurs dolara powinien osłabić się w stosunku do wielu innych głównych walut w przyszłym roku – podsumowano.

Kurs indeksu DXY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs indeksu DXY na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here