Naga Markets19 grudnia gdy FOMC podnosił stopę procentową o 25 punktów bazowych do przedziału 2,25-2,50% mało kto spodziewał się, że pół roku później sytuacja może zmienić się o 180 stopni. Zapowiadano wtedy chęć mniejszej ilości podwyżek w 2019 roku, w związku ze zbliżającą się normalizacją polityki pieniężnej. Z kolei już w trakcie styczniowego spotkania oficjele Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) byli zgodni, że FED powinien zachować cierpliwość co do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Jednak wraz z mijającymi miesiącami i wzrostem niepewności na świecie wynikającej głównie z wojny handlowej rynek zaczął dyskontować, iż następna zmiana stóp przez FED będzie obniżką. Obecnie rynek wycenia dwa, a niektórzy mówią nawet o trzech cięciach stóp procentowych w perspektywie do końca roku.


Zobacz również: Obniżka stóp przez Fed nie wyleczy gospodarki? Kurs EUR/USD wrażliwy na dane – komentują duże banki

Fed rozpocznie cykl obniżek już w lipcu – Nordea Markets

Gołąb symbolizujący luzowanie banku centralnegoAnders Svendsen, analityk z Nordea Markets wskazuje, że zmienił swoją prognozę dotyczącą polityki Fed i oczekuje czterech obniżek stóp począwszy od lipca. Ekspert podkreśla, iż rynkowa wycena obniżek stóp zmieniła się gwałtownie w ciągu ostatniego miesiąca, a przewodniczący Fed Jerome Powell dał „zielone światło” dla luźniejszej polityki fiskalnej, jeśli będzie to konieczne.

Zdaniem Svendsena dyskusje na temat obniżki stóp będą miały kluczowe znaczenie na czerwcowym posiedzeniu FOMC. Podczas gdy pierwsza obniżka stóp wydaje się prawdopodobna już w lipcu, kolejne trzy obniżki stóp procentowych w jego prognozie będą zależeć od materializacji scenariusza spowolnienia gospodarczego.

Są trzy główne powody, dla których eksperci z Nordea Martkes uważają, że obniżki stóp są obecnie wysoce prawdopodobne:

  • Eskalacja wojny handlowej;
  • Obawy rynków o nadchodzącą recesję;
  • Zmiana polityki monetarnej Fed, przy rosnącym nacisku na zbyt niską inflację i oczekiwania inflacyjne.

Spodziewamy się, że obniżki stóp będą głównym tematem na czerwcowym posiedzeniu FOMC, a pierwsza obniżka stóp może zostać przeprowadzona w lipcu. Rynki wyceniają obecnie 75% szans na obniżkę stóp do lipca. Oczekujemy, że Fed będzie kontynuował obniżanie stóp w tempie kwartalnym, aż gospodarka przejawi oznaki ożywienia, co w naszej prognozie nastąpi w połowie 2020 r. Cztery obniżki stóp w ciągu najbliższego roku są mniej więcej zgodne z obecnymi cenami rynkowymi – napisano w raporcie.

Fed: Zbyt duże ryzyko wzrostu, zbyt mała inflacja – Standard Chartered

jerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Sonia Meskin, amerykańska ekonomistka w Standard Chartered sugeruje, że obniżyła prognozę na 2019 r. dla górnej granicy docelowej stopy funduszy federalnych (FFTR) do 2,00% z 2,50%. Obecnie widzi obniżkę o 25 pb w lipcu i kolejną obniżkę o 25 pb w grudniu. Meskin wskazuje, iż spodziewają się, że ostatnia słabość inflacji utrzyma się z powodu zmian technicznych do I półrocza 2019 r.

Nasza prognoza PKB na 2019 r. pozostaje bez zmian. Spodziewamy się, że wzrost PKB osłabnie w drugiej połowie 2019 roku w związku z utrzymującymi się napięciami handlowymi i wolniejszym wzrostem zatrudnienia, chociaż mocniejszy niż oczekiwano odczyt PKB za I kw. 2019 r. powinien pomóc zrównoważyć wynik w ujęciu netto za cały rok – wskazano w raporcie.

Eksperci ze Standard Chartered uważają, że FOMC obawia się, iż napięcia handlowe z głównymi partnerami amerykańskimi, w tym z Chinami, Meksykiem i UE utrzymają się i nadal będą osłabiać sentyment i rzeczywistą aktywność gospodarczą USA. W ich ocenie FOMC rozważa coraz mocniej cięcia stóp i oczekują działań przedstawicieli komitetu z dużym wyprzedzeniem względem gospodarki.

Spodziewamy się, że czerwcowe posiedzenie FOMC przerodzi się w cięcie stóp w lipcu, po spotkaniu G20. Sądzimy, że FOMC pozostanie zależny od danych w odniesieniu do kolejnej obniżki w 2019 r. Kolejna obniżka w grudniu jest naszym podstawowym scenariuszem na tym etapie, ponieważ uważamy, że wzrost i inflacja raczej nie zaskoczą znacząco w górę, a napięcia handlowe nie wygasną w najbliższych miesiącach – dodano.

Na czerwcowym posiedzeniu FOMC analitycy przewidują, że Podsumowanie Projektów Ekonomicznych (SEP) pokaże medianę projekcji dla jednej obniżki o 25 pb w 2019 r. plus wzrost prawdopodobieństwa na drugą obniżkę w tym roku.

Mediana projekcji dwóch pełnych cięć w 2019 r. byłaby naszym zdaniem bardzo gołębim wydźwiękiem obecnej polityki Komitetu. Jednak mediana projekcji kolejnej obniżki w 2020 r. wskazałaby na umiarkowanie gołębie odchylenie. Sądzimy, iż istnieje duża szansa, że ​​FOMC zakończy okres obniżania bilansu przed wrześniem, prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu, zamiast angażować się w dalsze obniżki odsetek od nadwyżek rezerw (IOER) – napisała Sonia Meskin.

Zobacz również: Hossa na akcjach trwa 123 miesiące. Do szczytu brakuje jeszcze… 450%?

Kurs NZD/USD może ponownie przetestować lokalny szczyt 0,6680 – Westpac

Znak na drodze wskazujący kierunek "New Zealand" Nowa ZelandiaWedług Imre Speizer analityka z Westpac para NZD/USD może ponownie przetestować ostatni szczyt 0,6680 w ciągu najbliższego tygodnia. Głównym motorem ostatnich spadków NZD/USD był dolar amerykański. Jednak wzrasta ryzyko deprecjacji USD w przyszłym tygodniu, jeśli polityka FOMC będzie mocno gołębia.

Ponadto mamy dane PKB z Nowej Zelandii w przyszłym tygodniu (pięć godzin po FOMC), które powinny pokazać kontynuację spowolnienia gospodarczego w NZ. Jednak odczyt nie powinen być tak słaby jak prognozy RBNZ, a tym samym prawdopodobnie rynek niesłusznie zdyskontował możliwą obniżkę RBNZ w sierpniu – wskazano w raporcie.

W ocenie Speizera głównym negatywnym czynnikiem dla kursu NZD/USD są nadal trwające napięcia handlowe w USA, które rozszerzyły się poza Chiny.

W perspektywie kilku miesięcy oczekujemy, że wzrost gospodarczy w USA utrzyma się na wyższym poziomie, podnosząc wartość dolara w dłuższym terminie, a to z kolei może zepchnąć notowania NZD/USD w kierunku 0,6400 w następnym kwartale – podsumowano.

Zobacz również: Kurs EUR/USD: To może być koniec wyprzedaży dolara – Rabobank

kurs dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego w czwartek na interwale tygodniowym
Kurs dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego w czwartek na interwale tygodniowym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here