Naga MarketsW środę będzie miało miejsce posiedzenie FOMC. Podwyżka stóp procentowych jest właściwie przesądzona, każda inna decyzja będzie dużą niespodzianką. Krótkoterminowa stopa znajdzie się na poziomie 2,25% – najwyżej od dziesięciu lat. To normalna polityka monetarna dla banku centralnego, który chce po prostu powstrzymać gospodarkę przed zbyt szybkim wzrostem, co mogłoby skutkować utratą kontroli nad stopą inflacji.

Świetna sytuacja przedsiębiorstw

Stopniowe podwyższanie stóp przez FED pomoże utrzymać gospodarkę w ryzach, dzięki czemu znajdująca się na sześcioletnim szczycie inflacja pozostanie w zakładanym rejonie. Dobra kondycję amerykańskiej gospodarki widać na rynku akcji, gdzie główne indeksy giełdowe notują obecnie historyczne szczyty. Inwestorzy jak na razie ignorują zagrożenie wynikające z napięcia handlowego z Chinami.

„Rynki bardziej obchodzą wyniki niż polityka” – komentuje strateg z firmy inwestycyjnej Voya Global Perspectives. Silne wyniki kwartalne spółek sprawiają, że sytuacja z Chinami nie ma silnego wpływu na rynek akcji. Spółki giełdowe korzystają ze świetnych warunków gospodarczych oraz pierwszej obniżki podatków od 31 lat, obecnie otwarte są na inwestycje.

Wskaźnik inwestycji w przedsiębiorstwach, znany inaczej jako bazowe zamówienia w aktywach trwałych, wzrósł w ciągu ostatniego roku o 9%. To świetny wynik po okresie 2012-2016, gdy wskaźnik ten był bardzo niski lub ujemny.

Konsumenci coraz pewniejsi

Świetna sytuacja przedsiębiorstw znajduje odzwierciedlenie wśród konsumentów. Wydatki gospodarstw domowych stale rosną. Sytuacja na rynku pracy od lat nie była tak świetna, stopa bezrobocia jest najniższa od początku lat dwutysięcznych.

Coraz częściej mówi się, że obecnie osiągnięto pełne zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym trwa obecnie etap wzmożonego wzrostu płac.

Nic dziwnego, że FED w takiej sytuacji zdecydował się przyspieszyć tempo podwyżki stóp procentowych. Rosnące wydatki konsumenckie oraz niskie bezrobocie grożą przyspieszeniem tempa inflacji.

Choć na razie ceny rosną w zadowalającym tempie (patrząc w długim okresie inflacja nadal jest niska), to szybki wzrost amerykańskiej gospodarki może ten stan rzeczy zmienić. FED musi obecnie ostrożnie spuszczać powietrze z tego stale pompującego się balonika. W środę dowiemy się, czy nie dojdzie do mocniejszego przyspieszenia tempa podwyżek stóp.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here