Naga MarketsTrwa odliczanie do decyzji o stopie procentowej Rezerwy Federalnej którą poznamy już 31 lipca. Inwestorzy na całym świecie przestają debatować czy decydenci obniżą stopy procentowe, lecz czy będzie to obniżka o 25 punktów bazowych czy aż o 50 pb. W zeszłym tygodniu przewodniczący Jerome Powell przed Kongresem USA starannie unikał udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na ten temat.


Fed: Spowolnienie gospodarcze groźniejsze niż inflacja poniżej celu

jerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Podczas swoich zeznań przed Kongresem, Powell w zeszłym tygodniu wielokrotnie jako argument dla luzowania polityki pieniężnej wskazywał wolniejszą ekspansję gospodarczą na świecie. „Coś się dzieje ze wzrostem na całym świecie, szczególnie w zakresie produkcji i inwestycji oraz handlu” – mówił Powell.

Aktualnie rynkowy konsensus wskazuje, że urzędnicy Fed coraz częściej wspominają, iż gospodarka Stanów Zjednoczonych potrzebuje „cięcia ubezpieczeniowego”, aby zapobiec możliwości wystąpienia głębszego spowolnienia.

Jak wyjaśnił Powell w swoich zeznaniach i protokole z czerwcowego spotkania, słabnące warunki w fabrykach i spowolnienie globalnego wzrostu są mocniejszymi argumentami przemawiającymi za łagodzeniem polityki przez Fed niż inflacja pozostająca poniżej celu. Ostatnie wzrosty wskaźników CPI i PPI wskazują, że inflacja nie będzie wpływać negatywnie na potencjalną decyzję o obniżce stóp procentowych przez Fed w lipcu i najprawdopodobniej do końca tego roku – uważa ekonomista Carl Riccadonna.

Lipcową decyzję FED w sprawie stóp procentowych komentowa również Sobiesław Kozłowski z Noble Securities podczas rozmowy w Comparic24.tv. Czy Fed zdecyduje się na obniżkę stóp aż o 50 p.b.? Jak niższe stopy procentowe wpłyną na Wall Street oraz czy wzrosty indeksów zza oceanu przełożą się na kondycję polskiej giełdy?

fedUrzędnicy Fed najprawdopodobniej będą powstrzymywać się od wylewnych komentarzy przed podjęciem decyzji pod koniec tego miesiąca. Przewodniczący Powell weźmie udział we wtorek w spotkaniu siedmiu ministrów finansów i bankierów centralnych w północnej Francji, na którym wojna handlowa i spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie znajdą się na szczycie agendy.

Szef Fedu z Chicago, Charles Evans, który wcześniej ostrzegał przed potencjalnym negatywnym wpływem spowolnienia wzrostu zagranicznego na gospodarkę USA, w ostatniej swojej wypowiedzi ponownie podkreślił, że Fed ma jeszcze czas na ewentualne obniżki choć zaznaczył, że cięcie stóp procentowych o 50 pb. do końca roku byłoby właściwym wyjściem z obecnej sytuacji.

W tym tygodniu czeka nas seria wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Feredalnej: prezes Fed z Nowego Jorku John Williams przemówi w poniedziałek i czwartek, Charles Evans z Chicago w środę i Raphael Bostic w czwartek. Z kolei James Bullard z St. Louis podchodzi do mikrofonu w piątek, podobnie jak Eric Rosengren z Bostonu. Urzędnicy będą mieli sporą paczkę świeżych danych makroekonomicznych, do których będą mogli się odnieść. We wtorek poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Natomiast w piątek University of Michigan opublikuje aktualne badanie wśród konsumentów.

Kurs dolara (USD) w konsolidacji

Indeks dolara amerykańskiego po dotarciu w zeszłym tygodniu do poziomu 97,59 kontynuuje ruch w dół. Impuls spadkowy dotarł w piątek do poziomu 96,72 ustanawiając lokalne wsparcie. Jego przebicie otworzyłoby drogę do dołka z czerwca w okolicach 95,84. Z drugiej strony dalsze wzrosty będą możliwe po trwałym przebiciu zeszłotygodniowego maksimum.

dxy 15 7 19
Indeks dolara w poniedziałek na interwale dziennym


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here