Naga Markets

S&P 500 spada 3. sesję z rzędu. Fed wzywa rząd USA do wsparcia gospodarkiOżywienie gospodarcze w USA spowolni, jeśli bezrobotni Amerykanie i borykające się z trudnościami biznesy nie otrzymają więcej pomocy, podkreślił w czwartek prezes Rezerwy Federalnej Minneapolis, Neel Kashkari. Indeks S&P 500 spada trzecią sesję z rzędu po tym jak w poniedziałek zamknął się na wysokim poziomie 3550.

  • Bez dalszych bodźców gospodarka USA odnotuje beznadziejne ożywienie
  • Ustawodawcy nie osiągnęli jeszcze porozumienia w sprawie dalszych bodźców fiskalnych
  • Tysiące firm może upaść, jeśli nie otrzymają większego wsparcia

Kashkari (Fed): bez wsparcia fiskalnego upadnie tysiące amerykańskich firm

Neel Kashkari, prezes Rezerwy Federalnej Minneapolis

Bez dalszych bodźców skończymy na znacznie wolniejszym – co nazwałbym beznadziejnym – ożywieniem – powiedział Kashkari podczas wirtualnej dyskusji zorganizowanej przez Centrum Globalnej Gospodarki i Biznesu Uniwersytetu Nowojorskiego.Ustawodawcy nie osiągnęli jeszcze porozumienia w sprawie dalszych bodźców fiskalnych, a prezydent Donald Trump na przemian przerywał negocjacje, by za chwilę dążyć do większego pakietu. Podczas gdy dyskusje przeciągają się, Kashkari i inni decydenci Fed zwracają uwagę na konsekwencje nie udzielenia większej pomocy obciążonej przez skutki pandemii gospodarce.

Tysiące firm może upaść, jeśli nie otrzymają większego wsparcia, co może również zaszkodzić właścicielom nieruchomości i pożyczkodawcom. Ból ​​finansowy odczuwany przez bezrobotnych konsumentów, którzy mają trudności z opłaceniem rachunków, może również przenieść się na inne części gospodarki – dodał Kashkari.

Fed ma ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o zakres działań pomocy przedsiębiorstwom i konsumentom borykającym się z trudnościami, ponieważ nie ma uprawnień do wydawania dotacji ani wysyłania gotówki bezpośrednio do gospodarstw domowych.

Jeśli ludzie nie mogą opłacić rachunków, większe poluzowanie ilościowe jest kiepskim substytutem rozszerzonego ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Tylko Kongres ma możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy fiskalnej małym firmom i Amerykanom, którzy stracili pracę i zmagają się z prawdziwymi trudnościami – podsumował Kashkari.

Tymczasem bilans Rezerwy Federalnej pobija kolejne historyczne rekordy. Jednak mimo obecnego programu zakupu obligacji na poziomie 120 miliardów dolarów oraz łącznego skupu o wartości 3 bilionów dolarów tylko od marca, czołowy ekonomista Fed uważa, że będzie potrzebne kolejne 3,5 biliona dolarów w postaci luzowania ilościowego, aby gospodarka i rynki finansowe w USA nie doznały prawdziwego załamania.

Plus500

S&P 500 kontynuuje korektę spadkową

Amerykański indeks S&P 500 po wzroście do poziomu 3500, skąd dzieliło go zaledwie 38 pkt do historycznego maksimum, spadał przez cały tydzień. W czwartek indeks otworzył się potężną luką spadkową i pomimo wzrostowej sesji ostatecznie dzień zakończył się spadkiem o -0,15%. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 3428 oraz okrągły 3400 i dopiero ich przebicie może wyhamować impet wzrostowy.

XTB
Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview
Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here