Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Rok 2020 zapoczątkował kolejny wielki kryzys. Mimo, iż początkowo był to kryzys zdrowotny, to w konsekwencji przerodził się on również w kryzys gospodarczy i finansowy. Niektórzy ekonomiści wskazują, że może to być największy kryzys w powojennej historii. Jeszcze inni zauważają, że ludzie wciąż popełniają te same błędy i nie potrafią wyciągać właściwych wniosków z tego, co już udało im się przeżyć.

  • Rezerwa Federalna popełnia ten sam błąd co podczas kryzysu finansowego w 2008 r.
  • Kryzys roku 2020 zaczyna przypominać kryzys roku 2008 
  • Fed przekracza swoje uprawnienia

Fed nie wyciągnął żadnych wniosków z poprzedniego kryzysu finansowego

Rynki zostały rozgrzane do czerwoności. Źle zarządzanym firmom o zbyt dużym zadłużeniu groziło bankructwo, ale zamiast pozwolić im upaść, Fed ponownie został wezwany do rozszerzenia bilansu i podjęcia nadzwyczajnych działań w celu ratowania gospodarki.

Te artykuły również Cię zainteresują
– To nie miało tak działać: Rezerwa Federalna nie miała wracać i ratować gospodarki tak jak podczas kryzysu finansowego, ponieważ amerykański biznes miał się nauczyć, jak nie przygotowywać się na nieoczekiwane ryzyko i nie potrzebowałby banku centralnego, aby go ratować. Ale oto jesteśmy znowu, a kryzys roku 2020 zaczyna wyglądać bardzo podobnie jak kryzys roku 2008 – wskazuje Jeff Cox z CNBC.

Fed zrobi wszystko, by ratować gospodarkę przed recesją

Przypomnijmy, że już w drugiej połowie marca br. amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła szeroko zakrojone działania wspierające gospodarkę. Zarząd Fedu zobowiązał się do wykorzystania pełnego zakresu swoich narzędzi w celu wsparcia gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i całej gospodarki amerykańskiej w tym trudnym okresie. W tym celu Rezerwa Federalna uruchomiła nieograniczony skup papierów skarbowych oraz papierów wartościowych, których zabezpieczenie stanowią wierzytelności hipoteczne.

Fed przekracza swoje uprawnienia

Danielle DiMartino Booth, dyrektor generalny Quill Intelligence, która podczas poprzedniego kryzysu finansowego była starszą asystentką prezesa Fed w Dallas, Richarda Fishera powiedziała, że obecni urzędnicy banku centralnego przekraczają swoje uprawnienia i wkraczają na wątpliwe legalne terytorium:

– Pewnego dnia, powinno to trafić do Sądu Najwyższego. To takie głębokie naruszenie ustawy o Rezerwie Federalnej. To takie naruszenie funkcjonowania rynków kapitałowych (...) W tej chwili rynki zakładają, że Fed jest nie tylko większy od danych ekonomicznych, ale i większy od koronaawirusa.

Booth nie jest osamotniona w swojej krytyce Fed. Jeffrey Gundlach, założyciel DoubleLine Capital i często nazywany “królem obligacji” uważa, że Rezerwa Federalna przekracza swoje uprawnienia. Chodzi tu przede wszystkim o to, że uprawnienia banku centralnego zawierają kluczowe zastrzeżenie, które dają mu szerokie uprawnienia w zakresie udzielania pożyczek, o ile nie wykorzystuje ich do wspierania upadających banków, ratowania niewypłacalnych firm lub usuwania toksycznych aktywów z bilansu przedsiębiorstwa.

Podejmując bezprecedensowe w historii działania, Fed wkracza także na znane podłoże kryzysu finansowego, znane jako “pokusa nadużycia”. Oznacza to, że podczas gdy Fed może mieć dobre intencje, jego liczne ruchy, od cięcia krótkoterminowych stóp procentowych do blisko zera do szerokiej listy programów płynnościowych i pożyczkowych mogą po prostu zachęcać do złego zachowania, nie otrzymując jednocześnie pieniędzy tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

– Finansowa pokusa nadużycia jest bardzo realna, Im więcej rynków, tym bardziej kuszący pożyczkobiorcy nie są w stanie wycenić przyszłego ryzyka – powiedział George Selgin, starszy współpracownik i dyrektor Centrum Monetarnych i Finansowych Alternatyw w Instytucie Cato dodając, że im bardziej Fed interweniuje w tych kryzysach, tym mniej przygotowane firmy są na następny “deszczowy dzień”. Spodziewają się, że Fed pojawi się za każdym razem z jeszcze większym parasolem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPKO BP wykupi obligacje o wart. 250 mln euro i 194,41 mln USD
Następny artykułAkcjonariusze Orbisu zdecydowali o wycofaniu akcji z obrotu na GPW
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here