Naga MarketsFed kupił obligacje Apple i innych spółek o wartości $1,33 mldRezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych między 22 a 30 czerwca dokonała zakupu obligacji korporacyjnych spółek o wartości 1,33 mld dol., między innymi giganta technologicznego Apple Inc., producenta piw Anheuser-Busch oraz spółki z branży turystycznej Expedia Group.

  • W celu ratowania gospodarki Fed postanowił na początku pandemii wejść na rynek obligacji korporacyjnych.
  • Do tej pory Fed kupował np. fundusze ETF oparte na obligacjach korporacyjnych.
  • Teraz jednak Rezerwa Federalna coraz bardziej ochoczo skupuje obligacje konkretnych spółek na rynku wtórnym obligacji.

Fed wkracza na rynek obligacji korporacyjnych

Rezerwa Federalna kontynuuje pompowanie pieniędzy w gospodarkę wszelkimi możliwymi sposobami. Jedną z dróg, która pozwala na bezpośrednie wtłoczeniu świeżej gotówki w system jest zakup obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym, coś co jeszcze 20 lat temu było raczej nie do pomyślenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według informacji, które zostaną przekazane Kongresowi, między 22 a 30 czerwca Fed kupił na rynku wtórnym obligacje korporacyjne indywidualnych spółek o łącznej wartości 1,33 mld dol. Wśród nich są m.in. papiery dłużne Apple Inc.

Te niedawne zakupy Rezerwy Federalnej powiększyły portfel obligacji korporacyjnych indywidualnych spółek do 1,59 mld. Wśród emitentów papierów są między innymi: Verizon Communications, AT&T, Ford Motor Company i wspomniany Apple. Łącznie jest to 330 spółek.

Zobacz również: Tesla: rozpędzony kurs akcji pokonuje barierę 1500 dol., Elon Musk już bogatszy od Buffetta

Fed posiada także niemal 8 mld dol. w 16 ETF-ach opartych na obligacjach korporacyjnych, jak wynika z opublikowanych danych. Niemal połowa środków z tych ETF przeszła do funduszy kontrolowanych przez BlackRock, który zarządza inwestycjami Fed związanymi z papierami dłużnymi korporacji.

Faktem jest, że inne banki centralne, między innymi Europejski Bank Centralny, już wcześniej skupywały obligacje korporacyjne w celu ratowania koniunktury, jednak dla Fed jest to pewna nowość.

Program skupu obligacji spółek ma na celu zapewnienie finansowania firmom i płynności na rynkach korporacyjnych papierów dłużnych. Sporym zagrożeniem jest jednak wypaczenie rynków poprzez zaburzenie mechanizmów popytu i podaży z uwagi na wejście gracza takiego jak Fed, który ma nieograniczone zasoby pieniężne i nieistotne są dla niego straty.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here