Naga MarketsKurs dolara w dół, wzrosty na Wall Street. Fed wpompuje kolejne 750 mld USDApetyt na ryzyko ponownie powrócił na amerykańskie giełdy. Rezerwa Federalna poinformowała w poniedziałek wieczorem, że rozpocznie skup indywidualnych obligacji korporacyjnych w ramach programu Kredytów Korporacyjnych na Rynku Wtórnym (SMCCF), czyli szeregu tanich pożyczek interwencyjnych. Do tej pory bank centralny kupował wyłącznie fundusze notowane na giełdzie, obecnie chodzi bezpośrednio o papiery dłużne konkretnych firm. W reakcji na działania Fedu amerykańskie indeksy zniwelowały piątkowe spadki, a dolar ponownie się osłabił.

  • Fed dostosuje zakup, jeśli funkcjonowanie rynku wykaże poprawę
  • Skup powinien podnieść ceny wszystkich obligacji
  • Inwestorzy wiwatują, giełdy w USA znów w górę

Fed rozszerza program skupu długu korporacyjnego z rynku wtórnego

Rezerwa FederalnaBank centralny po raz pierwszy wyjaśnił również, w jaki sposób planuje wdrożyć strategię skupowania, twierdząc, że oprze się na indeksie złożonym ze wszystkich obecnych na rynku obligacji spełniających kryteria skupu, a następnie będzie kupować papiery wszystkich spółek wchodzących w skład tego indeksu.

Ten indeks składa się ze wszystkich obligacji na rynku wtórnym, które zostały wyemitowane przez amerykańskie spółki, które spełniają minimalny rating kredytowy, maksymalny termin zapadalności i inne istotne kryteria. Ta metoda indeksowania uzupełni bieżące zakupy funduszu w obrocie giełdowym – oznajmił Fed w oświadczeniu.

To sprawia, iż wszystkie przedsiębiorstwa uzyskają możliwość emisji tanich papierów o dobrych cenach z niskimi odsetkami, co ma je wspomóc w walce ze spowolnieniem gospodarczym.

To bardzo pozytywna informacja. Główną zaletą jest fakt, że zniesiono wymóg poświadczania przez emitentów ich uprawnień. Wielu inwestorów do tej pory martwiło się, że wpłynie to na zdolność FED do kupowania obligacji – powiedział Dominique Toublan, szef amerykańskiej strategii kredytowej w BNP Paribas SA.

Skup wynikający z rozszerzenia programu ma potrwać do końca września, choć już się mówi o jego przedłużeniu. W tym celu stworzona została osobna spółka, która została zasilona przez amerykański rząd kwotą 75 mld dolarów. Kapitał ma stanowić podstawę do zakupu aktywów z rynku o wartości do 750 mld USD, w tym na rynek wtórny przypadnie ok. 250 mld USD.

Giełdy w górę, dolar (USD) ponownie w dół

Po komunikacie Fed, akcje w USA wzrosły w okolice piątkowych ​​szczytów. Amerykański indeks S&P 500 odbił się od psychologicznego poziomu 3000 punktów zamykając się ostatecznie 0,86 procent na plusie. Pozytywne informacje dla przedsiębiorstw powinny wesprzeć dalszy wzrost cen akcji, co ponownie otwiera drogę do czerwcowego maksimum 3233 z celem na historyczny szczyt 3400. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej wsparcia 3000 wyhamuje presję kupujących.

Sprawdź ofertę działającego od 1997 roku brokera CFD oraz Forex, który posiada klientów w 110 krajach na całym świecie. Dołącz do bazy 2,2 mln zadowolonych traderów i handluj na ponad 200 różnych instrumentach. Rozpocznij przygodę z Libertex już teraz.

Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview
Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here