Naga MarketsRezerwa Federalna przeprowadziła we wtorek operację wykupu różnych instrumentów dłużnych o wartości 53 miliardów dolarów, dążąc do kontrolowania poziomu referencyjnej stopy procentowej. Był to pierwszy taki ruch od dekady. To wywołało lekką panikę na Wall Street i wróciły obawy o załamanie na rynkach finansowych, które mogłyby skłonić Fed do wznowienia kontrowersyjnego programu luzowania ilościowego i ewentualnie wprowadzenia innych korekt.


Zobacz również: Prognozy FOMC: Obniżka o 25 pb, a do końca 2020 roku stopy będą bliskie zeru

Rosnące ceny wywołują coraz więcej obaw na rynku

repo-rateRuch „repo” pojawił się dzień po zawirowaniach rynkowych, w których stopy na rynku wzrosły do ​​rekordowych poziomów przez co zwiększyły się obawy, iż Fed traci kontrolę nad tym istotnym wskaźnikiem. Rynki repo służą jako krótkoterminowa hydraulika, która obsługuje systemy operacyjne rynku finansowego. W skrajnych przypadkach nagłe skoki stóp mogą prowadzić do kryzysów finansowych, takich jak kryzys, który ogarnął Wall Street w 2008 r.

Rynek repo „złamał się” w poniedziałek, podczas gdy skok stopy procentowej funduszy FED do górnej granicy docelowego zakresu od 2% do 2,25% rodzi pytania o zdolność Fedu do kontrolowania rynków finansowych – zauważa Mark Cabana, strateg ds. stóp w Bank of America Merrill Lynch.

Zakupy Fed objęły około 40,8 miliarda USD obligacji, 11,7 miliarda USD w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS) i 600 milionów USD w długach agencyjnych. Obligacje i MBS, które stanowią większość bilansu Fedu, miały niskie stopy zwrotu wynoszące 2,1% i znalazły się w docelowym przedziale 2% -2,25%.

Operacje odkupu na rynku obligacji gwałtownie wzrosły w poniedziałek, a stopa repo w ciągu nocy wzrosła do 8,5%, podczas gdy stopa funduszy własnych Fed osiągnęła górną granicę obecnego docelowego zakresu 2,25%. Dlatego też z zadowoleniem przyjęto wiadomość, że Fed prowadzi operację repo w celu zapewnienia płynności na rynkach długu.

To z pewnością dobry początek – powiedział Lou Crandall, główny ekonomista Wrightson ICAP.

Według ekspertów Fed będzie nadal ciął, mimo silnych danych gospodarczych

Skok stopy repo nastąpił w związku z obawami dotyczącymi płynności, która ma kluczowe znaczenie dla działań operacji krótkoterminowych. Według różnych źródeł płatności związane z podatkiem dochodowym od osób prawnych, należne 15 września, są źródłem niektórych problemów na rynku. Inni jako problem wskazują dalszą inwersję krzywej dochodowości, gdzie 3-miesięczne obligacje Skarbu Państwa były w szczytowym momencie droższe niż 10-letnie.

Sytuacja jest poważna – nie jest to egzystencjalny kryzys systemu finansowego, ale jest dość poważny. Problem, który bardziej mnie martwi, to wzrost stóp finansowych w taki sposób, że zaczynają się pojawiać nieprzewidziane zdarzenia i przypadkowe sytuacje, które mają tendencję do przyspieszania kryzysów finansowych. Wyższe stopy finansowania oznaczają, że krańcowy kredytobiorca zostaje wypchnięty z rynków finansowych. Stwarza to szansę na pojawienie się dodatkowych problemów – powiedział Guy LeBas, główny strateg ds. Stałych dochodów w Janney Montgomery Scott.

Eksperci rynkowi wskazali, że oprócz wtorkowych operacji, które powinny stłumić zakłócenia na rynku w krótkim okresie, Fed będzie musiał zbadać dalsze możliwości ingerencji, która może obejmować większe poluzowanie ilościowe zaledwie miesiąc po tym, jak bank centralny zaprzestał redukcji bilansu. Pojawiło się zdanie, że chociaż Fed wyraził chęć pozostawienia rezerw bankowych na wysokim poziomie, być może będzie musiał ponownie rozszerzyć bilans, aby zapewnić bankom jeszcze więcej rezerw.

Zobacz również: Trump: „Głupki” z Fedu powinni obniżyć stopy procentowe do zera lub jeszcze niżej

Prawdopodobnie działa tu wiele czynników technicznych, ale podkreśla to nasz pogląd, że Fed obniżył poziom rezerw zbyt mocno i wkrótce będzie musiał ponownie zacząć zwiększać swój bilans, potencjalnie również dodając operacje otwartego rynku i wprowadzając mechanizm repo, aby zapewnić zabezpieczenie rynków finansowych, gdy presja na finansowanie staje się zbyt napięta – podsumowała Krishna Guha, szefowa polityki globalnej i strategii bankowości centralnej w Evercore ISI.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here