Naga MarketsW. Dudley z FED dostrzega zalety ujemnych stóp procentowych
W. Dudley z FED dostrzega zalety ujemnych stóp procentowych

Rezerwa Federalna podobnie jak kobieta jest mocno zmienna. Dlatego nikogo nie powinna dziwić gotowość FED do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Nawet pomimo tego, że w trakcie najczarniejszych momentów ostatniego kryzysu finansowego (2009-2010), amerykańscy politycy wypierali się tej opcji rękami i nogami.


 „Koszty nie są takie wielkie”

William Dudley pełniący rolę prezydenta regionalnego oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, stwierdził w piątkowym wywiadzie dla CNBC, że Rezerwa Federalna byłaby w stanie posłużyć się narzędziem jakim są ujemne stopy procentowe:

„Niektóre doświadczenia globalnej polityki banków centralnych sugerują, że może uda nam się wykorzystać ujemne stopy procentowe, a koszty nie będą tak wielkie jak obecnie się przewiduje. W czasach gdy znajdowaliśmy się bardzo daleko od naszych celów, a gospodarka kulała nie zdecydowaliśmy się na taki krok. Istniały wtedy bowiem obawy, że koszty przeważają potencjalne korzyści” – mówił W. Dudley.

Podobnej wypowiedzi dla Bloomberga udzielił Ben Bernanke (były prezes FED). Rezerwa Federalna za jego kadencji nie sięgnęła po zerowe stopy procentowe, gdyż „bała się” negatywnego wpływu nieszablonowej polityki pieniężnej na fundusze rynku kapitałowego.

Wydarzenia w Europie w przeciągu kilku ostatnich lat zmieniły jednak podejście obu Panów do ujemnych stóp procentowych. Na Starym Kontynencie z takiego rozwiązania skorzystał Europejski Bank Centralny, Szwajcarski Bank Narodowy oraz banki centralne Danii i Szwecji.

Chcę odebrać darmowe środki na rachunek handlowy

„FED rozważy ujemne stopy procentowe”

Narayana Kocherlakota z FEDu w Minneapolis w ostatnich kropkach prognozował ujemne "FED funds rate"
Narayana Kocherlakota z FEDu w Minneapolis w ostatnich kropkach prognozował ujemne “FED funds rate”

William Dudley analizując przykłady polityki monetarnej w Europie twierdzi, że w przypadku kolejnego kryzysu w USA, FED rozważy poważnie wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Jego zdaniem nie będzie to lek na wszystkie problemy, ale rzeczywiście może okazać się dodatkowym wsparciem – którego brakowało w trakcie kryzysu 2009-2010.

Warto zauważyć, że w zeszło miesięcznych prognozach kształtowania się stopy funduszy federalnych – Narayana Kocherlakota pełniący rolę prezydenta FED z Minneapolis (będący jednocześnie najsilniejszym gołębiem banku centralnego) przewidywał spadek stóp na ujemne poziomy. Jego zdaniem taki poziom pozwoliłby zwiększyć dynamikę wzrostowa na rynku pracy, który spowalnia po dynamicznych 2014r.

Według profesora ekonomii z Uniwersytetu Michigan – Milesa Kimballa – ustanawianie ujemnego poziomu stóp procentowych może wydawać się nienaturalne, w wielu przypadkach działa jednak dokładnie tak samo jak standardowa obniżka stóp, do której przywykł przecież cały finansowy świat.

Ujemne stopy powodują spadek wartości waluty. Należy jednak zauważyć, że potencjalne korzyści są kuszące – szczególnie kiedy pod uwagę bierze się powolną ścieżkę wzrostu amerykańskiej produktywności. Z ujemnymi stopami „wysoki poziom popytu jest czymś naturalnym”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here