Naga MarketsW momencie gdy rynek na 94% wycenia prawdopodobieństwo działań ze strony decydentów banku centralnego, raczej nikt nie spodziewa się innego scenariusza niż podwyżka stóp. Tak też stało się dzisiaj – podczas pierwszego podsumowania posiedzenia FOMC bez Janet Yellen, którą na fotelu prezesa zastąpił Jerome Powell. Stopa funduszy federalnych została podniesiona o prognozowane 25 punktów bazowych w efekcie czego jest wyższa od stóp NBP pierwszy raz od 12 lat!


FOMC: „Prognozy gospodarcze umocniły się w ostatnich miesiącach”

Treść oświadczenia polityki pieniężnej opublikowanego o godzinie 19:00 nie uległa dużej zmianie od czasu ostatniego spotkania. Powtórzyły się stwierdzenia, że inflacja roczna powinna wzrastać w kolejnych miesiącach oraz te dotyczące silnej kondycji rynku pracy. Decyzja o podniesieniu stóp o 25 punktów bazowych była podjęta jednogłośnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jastrzębią zmianą okazało się stwierdzenie, że „prognozy gospodarcze umocniły się w ostatnich miesiącach” i to między innymi ta linijka dzisiejszego dokumentu przyczyniła się do aprecjacji dolara amerykańskiego.

Relacja z posiedzenia FOMC i konferencji prasowej dostępna w kanale Rynki na Żywo – śledź razem z nami w czasie rzeczywistym!

Zmiana w zakresie prognoz gospodarczych i dot plot

Oprócz samego oświadczenia polityki pieniężnej, o godzinie 19:00 pojawiły się również zaktualizowane projekcje gospodarcze i kropki FOMC:

Źródło: FOMC

Jak widać w powyższej tabeli prognozy PKB dla bieżącego roku wzrosły o 0,2 p.p. i o 0,3 p.p. dla roku kolejnego (niezmienne dla 2020). Takowe wyniki pokrywają się z oczekiwaniami rynku, podobnie jak w zakresie prognoz inflacyjnych.

Jeżeli chodzi o popularne kropki, czyli prognozy członków FED co do kształtowania się poziomu stóp procentowych w przyszłości, to jeszcze w grudniu zakładano 4 podwyżki w 2018 roku. Teraz bankierzy centralni spodziewają się trzech podwyżek, przy jednocześnie wyższej dynamice w 2019 (3 podwyżki zamiast 2).

Źródło: FOMC

Nagranie z konferencji prasowej z udziałem Jerome Powella znajduje się poniżej. Najważniejsze nagłówki z tego wydarzenia dostępne w Rynkach na Żywo:

Karuzela zmienności na dolarze amerykańskim, USD traci

Reakcja USD w pierwszych minutach po publikacji była silnie mieszana. Ostatecznie jednak zwyciężyła informacja o tym, że w 2018 roku czeka nas jedna podwyżka stóp procentowych mniej niż zakładano jeszcze kilka miesięcy temu.

Źródło: finviz.com

W efekcie dolar pogłębia środowe spadki tracąc do wszystkich głównych walut, najsilniej do dolara kanadyjskiego. W przypadku EUR, cenę w ryzach trzymała strefa zmienności intraday, ostatecznie została jednak wybita:

#Powell (#FOMC) Q&A:

Co ciekawe, kolejny raz z rzędu po decyzji FOMC zyskuje złoto:

W trakcie środowej sesji notowania cennego kruszcu umacniają się o kilkadziesiąt dolarów, co jest jednym z najsilniejszych jednosesyjnych wzrostów w tym miesiącu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here