Naga Markets

FED

Flaga Rezerwy FederalnejSystem Rezerwy Federalnej (FED) to system banków w USA pełniący funkcję banku centralnego, utworzony 1913 na mocy ustawy Kongresu (Ustawa o Rezerwie Federalnej). Głównym celem rezerwy jest jest formułowanie i prowadzenie polityki monetarnej USA, w tym – wpływanie na stopę procentową i wielkość zasobów pieniądza. Dodatkowo Fed jest bankiem centralnym, mającym władzę nadzorczą i kontrolną nad bankami komercyjnymi, które reguluje. Jest również agentem fiskalnym skarbu USA, prowadzi rozliczenia międzybankowe oraz wpływa na kurs waluty. Jest to jeden z najbardziej znanych i wpływowych podmiotów na świecie. 

Historia FED

Jednymi z pierwszych instytucji o charakterze banku centralnego Stanów Zjednoczonych były First Bank of United States (Pierwszy Bank Stanów Zjednoczonych) oraz Second Bank of the United States (Drugi Bank Stanów Zjednoczonych) – które w większości znajdowały się pod wpływem prywatnych inwestorów mających większościowy udział akcyjny banków. W latach 1837 – 1862 w Stanach Zjednoczonych znacznym utrudnieniem był fakt, iż na terytorium kraju żaden bank centralny nie miał całkowitej władzy, co sprawiało, że poszczególne stany USA były pod rządami różnych banków centralnych. Takie kilku-organowe zarządzanie stanowiło znaczy problem, którzy przyczyniał się nie tylko do np. wydawania różnych banknotów ale również różnych wymagań odnośnie rezerw i ustaw bankowych.

Takie rządy nie mogły zatem spajać kraju pod względem regulacji oraz jurysdykcji świata finansowego, co przyczyniło się do braku kontroli nad wydarzeniami finansowymi kraju. Po roku 1907, kiedy wybuchła tak zwana panika bankowa z 1907, senator Nelson Aldrich zwołał poufną konferencję, na którą zaproszeni byli czołowi finansiści kraju oraz podczas której mieli omawiać politykę monetarną i funkcjonowanie systemu bankowego. Najważniejsze głowy finansowe USA, reprezentujące takie instytucje jak National City Bank of New York, Citibank, J.P. Morgan, First National Bank of New York czy Kuhn, Loeb & Co. ustanowili projekt tworzący amerykański bank centralny mający władzę na całym terytorium kraju.

Do jednoznacznego wprowadzenia ustawy jednak od razu nie doszło – gównie z powodu turbulencji politycznych w tym okresie w USA, dlatego finalnie ustawa powołująca amerykański bank centralny jako nadrzędny organ regulacyjny bankowość państwa została powołana w 1913 roku za rządów Woodrow’a Wilsona, oficjalnie podpisana 23 grudnia 1913 roku.

Lokalizacja i jurysdykcja FED

Biur Systemu Rezerwy Federalnej na terenie Stanów Zjednoczonych jest 24 m.in w: Bostonie, Nowym Jorku, Cleveland, Richmond, Filadelfii, Chicago, Atlancie, Dallas, Kansas City, San Francisco.

FED głownie zarządza systemem monetarnym, ale również reguluje banki, nadzoruje je, utrzymuje stabilność systemy finansowego oraz świadczy usługi finansowe dla instytucji depozytowych i samego rządu Stanów Zjednoczonych.

Oficjalna strona internetowa FED znajduje się pod adresem: https://www.federalreserve.gov/

Cele i główne zadania FED

Podstawową i zarazem najważniejszą funkcją Fed jest formułowanie i prowadzenie polityki monetarnej USA. W praktyce oznacza to wpływanie na stopę procentową i wielkość zasobów pieniądza. Ponadto Fed jest bankiem centralnym, więc ma za zadanie kontrolowanie oraz nadzorowanie banków komercyjnych, regulowanie ich działalności, prowadzenia rozliczenia międzybankowego, wpływania na kursy waluty kraju oraz pełnienia funkcji agenta fiskalnego skarbu USA.

Bossa

Z nałożonych formalnie na Fed celów, zgodnie z ustawą z 1913 roku, do obowiązków banku należą m.in:

 • zapewnienie stabilności długoterminowych stóp procentowych
 • dążenie do zapewnienia stabilności cen
 • zmierzanie do stabilnego wzrostu gospodarczego
 • zmierzanie do wysokiego (maksymalnego) zatrudnienia
 • gwarantowanie stabilności na rynkach walutowych
 • wspieranie stabilności systemu finansowego

Natomiast zadaniami banku centralnego są:

 • nadzorowanie banków wraz z innymi organami nadzoru
 • kontrola nad ilością wyemitowanej gotówki
 • prowadzenie polityki pieniężnej
 • pełnienie roli „pożyczkodawcy ostatniej instancji”
 • współuczestniczenie i kontrolowanie systemu rozliczeń pieniężnych
 • wprowadzania gotówki i bilonu do obiegu
 • prowadzenie edukacji ekonomicznej
 • prowadzenie badań i rozwoju ekonomii kraju
 • pełnienie funkcji banku państwa (banku centralnego)

Więcej informacji oraz newsy dotyczące regulatora znajdziesz pod tagiem FEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

 • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułESMA rozpoczyna współpracę z Brytyjską Izbą Rozliczeniową (CCP)
Następny artykułLW Bogdanka z 9,74 mln zł zysku netto w III kw. 2018 r.
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here