Naga MarketsWall Street i USANajwiększe banki z Wall Street są przekonane, że dostaną zielone światło od organów nadzoru, aby trzymać w rezerwach więcej długu Skarbu Państwa i mniej gotówki po niestabilności na rynkach pożyczek repo w ubiegłym miesiącu. Zmiana ta może pomóc w zwiększeniu płynności na rynkach pożyczek jednodniowych, ponieważ obligacje skarbowe są powszechnym rodzajem zabezpieczeń zastawianych przez firmy i inwestorów w zamian za gotówkę.


Fed zmieni regulacje by zapobiec ponownej awarii?

repo-rateDokładnie miesiąc temu Rezerwa Federalna przeprowadziła operację wykupu różnych instrumentów dłużnych o wartości 53 miliardów dolarów, dążąc do kontrolowania poziomu referencyjnej stopy procentowej. Był to pierwszy taki ruch od dekady. To wywołało lekką panikę na Wall Street i wróciły obawy o załamanie na rynkach finansowych.

Banki od lat narzekają, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych jest zbyt ostrożna sądząc, że obligacje skarbowe nie są tak samo wartościowe jak zwykłe dolary, gdy chodzi o bufor płynności. W ostatnich tygodniach przedstawiciele największych banków zintensyfikowali wysiłki, aby zmusić urzędników i regulatorów Fedu do złagodzenia swojego stanowiska, a wstępne sygnały wskazują, że w końcu może nastąpić przełom w sprawie.

W prywatnych rozmowach z wyższymi bankierami organy nadzoru zaznaczają, że chcą sprawić, by banki bardziej swobodnie korzystały z nadwyżek rezerw w pożyczaniu na rynkach repo, zamiast trzymać zamrożoną gotówkę. Fed woli, aby banki trzymały gotówkę zamiast obligacji skarbowych w czasach stresu. Duży bank, który chce wyładować ogromne wolumeny obligacji skarbowych, może potrzebować zrobić to z dużym dyskontem, co jest niepokojące dla organów regulacyjnych.

Banki zostały do ​​pewnego stopnia pouczone przez swoich przełożonych, przynajmniej przez lata, że ​​istnieje preferencja lub nawet wymóg… aby banki utrzymywały wysoki poziom nadwyżek rezerw – powiedział Bill Nelson, były starszy urzędnik Fed, który jest obecnie głównym ekonomistą Instytutu Polityki Bankowej.

Ulepszenie rynku repo

Według amerykańskich źródeł bankowych, ton nadzoru bankowego w prywatnych interakcjach z personelem banków zmienił się po chaosie na rynku pożyczek nocnych, znanym jako „repo”.

Stopy tych pożyczek nagle wzrosły do ​​10% i Fed musiał interweniować, aby zapewnić płynność po raz pierwszy od czasu światowego kryzysu finansowego. Sprawne funkcjonowanie tych rynków ma kluczowe znaczenie dla systemu finansowego, ponieważ zapewnia bankom krótkoterminowe środki finansowe, których potrzebują do prowadzenia handlu i pożyczek.

Amerykańscy pożyczkodawcy posiadający aktywa o wartości ponad 250 miliardów USD są obecnie zobowiązani do posiadania dużej puli wysokiej jakości, łatwych do zbywania aktywów, które mogą pokryć wypływy gotówki w czasach skrajnego stresu.

Banki mogą ulokować nadwyżki rezerw w Fed, albo w stanie gotówki, albo kupując obligacje skarbowe. Oba są uważane za „wysokiej jakości płynne aktywa” w formalnych wymogach regulacyjnych. Jednak wiele banków uważa, że ​​Fed woli gotówkę od obligacji, na podstawie informacji otrzymanych od prywatnych organów nadzoru.

Niektórzy bankierzy, w tym dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co, Jamie Dimon, twierdzą, że taki stan rzeczy utrzymuje stres na rynkach repo. W tym miesiącu zmiany w bilansie JPMorgan o 2,7 bln USD, w których bank zmniejszył ilość gotówki w depozytach Fed o 57% do czerwca, były czynnikiem zwiększającym repo.

W rozmowie z dziennikarzami Dimon powiedział, że chętnie udzieliłby więcej pożyczek repo, gdyby stopy nagle wzrosły, ponieważ przyniosłoby to większe zyski niż pozostawienie gotówki w Fed. Jednak jego zdaniem ograniczenia regulacyjne uniemożliwiają takie działanie.

Mamy dziś na tym koncie czekowym 125 miliardów dolarów. Z przyjemnością przeniosę to wszystko do repozytorium, ale nie możemy tego na razie zrobić z powodu przepisów – podsumował szef JPMorgan.

Kurs funta kosztuje 1,29 USD pod koniec tygodnia

Kurs pary GBP/USD odnotował wczoraj silny wzrost z poziomu wsparcia 1,2750, aż do okrągłego oporu 1,30, gdzie najprawdopodobniej nastąpiła realizacja zysków z pozycji długich. Pod koniec tygodnia notowania konsolidują nieco poniżej poziomu 1,29. Dopóki kurs znajduje się powyżej strefy 1,2750 – 1,2780, kupujący mają sporą szanse na przebicie oporu 1,30 z celem na tegoroczny szczyt 1,3380. Jeśli jednak dolar zacznie się umacniać, spadek poniżej tej strefy, a w konsekwencji poniżej 1,2582 mogłoby ponownie przywrócić dominację sprzedających.

Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym źródło tradingview.com 18 10 19
Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here