Naga MarketsBank Rezerwy Federalnej w San Francisco, opublikował specjalny raport na temat zmienności cen BTC i ich wpływu na sposób, w jaki cyfrowe złoto powinno być klasyfikowane, czy to jako waluta, czy też zabezpieczenie. Joost van der Burgt, autor publikacji i doradca ds. polityki w zakresie zaawansowanych technologii w oddziale Rezerwy Federalnej w San Francisco potwierdza to, co powiedziało już wielu innych przedstawicieli Fed: Bitcoin obejmuje właściwości wszystkich trzech klas aktywów. Interesują go jednak właściwości, które sprawiają, że bitcoin pasuje do jednej kategorii lepiej niż do innych.


Chociaż zmienność cen byłaby oczywistym powodem, dla którego bitcoin walczy jako realna waluta, Burgt przygląda się bliżej sposobom, w jaki jest obecnie wykorzystywany na rynku obok struktur bankowości centralnej.

Jego wniosek nie jest zaskoczeniem: bitcoin w ogóle nie jest sprzedawany za towary. Jego zdaniem poza coraz bardziej niekorzystnymi regulacjami globalnymi bitcoin nie posiada odpowiedniej wartości rzeczywistej, co jest kluczową częścią zamiany za towary:

“(…) kurs wymiany dwóch walut można uznać za szeroką miarę cen towarów i usług w danym kraju w stosunku do cen w innym kraju. Jeśli chodzi o “kurs wymiany” monet bitowych, wydaje się, że ta kategoria determinantów nie ma zastosowania – nie istnieje obecnie rodzima gospodarka monetarna z rodzimymi cenami towarów i usług z monet bitowych”. – czytamy w raporcie.

Bitcoin radzi sobie lepiej w obecnych ramach jako zabezpieczenie, choć nie jest to świetny wynik. Papiery wartościowe są albo nabyciem długu, albo udziałów w przedsiębiorstwie. Bitcoin nie mieści się w żadnej z tych kategorii, ponieważ nie generuje odsetek, dywidend ani zysków kapitałowych.

Choć twierdzi on, że bitcoin nie ma wewnętrznej wartości, wskazuje na wydobycie jako na kluczową formę wartości do aktywów – wartość ta, jak twierdzi, wynosi około 1800 dolarów za monetę.

“Chociaż Bitcoin nie posiada żadnej realnej wartości wewnętrznej, z punktu widzenia wyceny towarów, możemy oszacować hipotetyczną wartość na podstawie kosztów jego produkcji. Najnowsze szacunki dotyczące energii zaangażowanej w wydobycie jednej monety Bitcoin przez profesjonalne, energooszczędne platformy górnicze szacują ją na około 1800 dolarów, gdy wydobywa się ją w Chinach (skąd pochodzi 80% obecnie wydobytych monet Bitcoin).” – czytamy w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCD Projekt – niemal 23 mln zł zysku netto w 1Q
Następny artykułBroker AETOS Capital przedłuża umowę z drużyną piłkarską
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here