Naga MarketsBilans Rezerwy Federalnej pobija kolejne historyczne rekordy. Jednak mimo obecnego programu zakupu obligacji na poziomie 120 miliardów dolarów oraz łącznego skupu o wartości 3 bilionów dolarów tylko od marca, czołowy ekonomista Fed uważa, że będzie potrzebne kolejne 3,5 biliona dolarów w postaci luzowania ilościowego, aby gospodarka i rynki finansowe w USA nie doznały prawdziwego załamania.

  • Rezerwa Federalna najprawdopodobniej będzie zmuszona do przejścia na negatywne stopy procentowe
  • Fed musi spieniężyć deficyt kupując obligacje równe 30% PKB tj. 6,5 bln USD, aby zrównoważyć wpływ zerowej stopy procentowej
  • Jedyne, co może obecnie zrobić Rezerwa Federalna to kupować więcej długu

Ekonomista Fed: Potrzebne 3,5 bln USD z QE. Nieuniknione załamanie systemu finansowego

Czołowy ekonomista Fed i wicedyrektor działu stabilności finansowej banku, Michael Kiley, wskazał na niezdolność banku centralnego do dalszych obniżek stóp procentowych (Fed ostatecznie najprawdopodobniej przejdzie na negatywne stopy), chyba, że uruchomi kolejną ogromną rundę QE.

Aktualny bilans Rezerwy Federalnej

Ile musiałby wynosić kolejny program? Według artykułu opublikowanego przez Kiley’iego, Fed będzie musiał spieniężyć deficyt i kupić obligacje równe 30% PKB tj. 6,5 bln USD, aby zrównoważyć wpływ zerowej stopy procentowej. Bank centralny od marca kupił obligacje o rekordowej wartości 3 bilionów dolarów, co oznacza, że potrzebne jest kolejne 3,5 biliona dolarów w postaci luzowania ilościowego.

Chociaż ostatnie protokoły Fed nie wskazywały na żadną zmianę obecnych 120 miliardów dolarów w miesięcznych zakupach obligacji, można oczekiwać wzmocnienia argumentów za zwiększeniem zakupów obligacji w nadchodzących miesiącach, a już na pewno w przypadku, gdy pojawi się większa niż 10% korekta na Wall Street.

W ocenie eksperta Fed będzie kontynuował monetyzację każdego dolara amerykańskiego długu w dającej się przewidzieć przyszłości i być może będzie robić to w nieskończoność, co biorąc pod uwagę najnowszą prognozę CBO, oznacza długi, długi czas…

Plus500

Gospodarka USA jest sztucznie podtrzymywana przy życiu

Michael T. Kiley, Fed
Michael T. Kiley, ekonomista z Fed

Bank centralny już nawet nie udaje, że wie, co robi: jak przyznał ekonomista Fed, ustalenia banku są oparte na modelach opracowanych przed wybuchem pandemii, które „mogą nie uchwycić, jak wstrząsy pandemiczne w rzeczywistości wpływają na inwestycje i inne decyzje ludzi”. Innymi słowy, jak przyznaje nawet Bloomberg, „decydenci tak naprawdę nie wiedzą, jak i czy pandemia może zakłócić oczekiwany przez nich wpływ zakupu obligacji na rzeczywistą aktywność gospodarczą”.

Obecnie gospodarka USA jest dosłownie sztucznie podtrzymywana przy życiu. Jak pokazały ostatnie wydarzenia, o ile nie pojawi się nowy bilion bodźców fiskalnych lub monetarnych, zarówno gospodarka, jak i giełda ulegną załamaniu.

Neel Kashkari, członek Partii Republikańskiej, w wywiadzie dla CNBC powiedział: „Fed nie ma – i nigdy nie miał – żadnej innej strategii resetowania tego błędnego koła, gdzie potrzeba coraz więcej bodźców, aby uniknąć załamania całego systemu. Fed nie rozpali pożaru lasu teraz, aby uniknąć w przyszłości o wiele większego pożaru”.

Jedyne, co może zrobić Rezerwa Federalna to kupować więcej długu, co gwarantuje z niemal absolutną pewnością, że cały system finansowy i społeczno-ekonomiczny w długim terminie załamie się i nie z powodu Chin, Rosji czy terrorystów, ale z powodu samego zarządzania przez Rezerwę Federalną.

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here