Naga Markets



18 grudnia 2013 8:40

W środę najważniejszym wydarzeniem na rynkach kapitałowych jest posiedzenie Rezerwy Federalnej USA, która będzie podejmować kluczowe decyzje w sprawie dalszego istnienia programu luzowania w ramach QE3. Głosy inwestorów są bardzo podzielone, dlatego emocji w trakcie sesji nie zabraknie.

Bernanke na świeczniku

Przebieg środowej sesji będzie w głównej mierze zdeterminowany przez wydarzenia z USA, gdzie Amerykański Komitet Otwartego Rynku podejmie decyzję m.in. ws. stóp procentowych. W tym przypadku oczekuje się, że koszt pieniądza pozostanie na niezmienionej formie, czyli dotychczasowa polityka pieniężna zostanie utrzymana. Decyzja zapadnie o godz. 20:00. O tej samej porze zostaną przedstawione projekcje makroekonomiczne, które wskażą inwestorom w jakim tempie będzie rozwijać się gospodarka za oceanem. W przedstawionych wyliczeniach można spodziewać się stopniowej poprawy podstawowych parametrów makro, co sygnalizują dotychczasowe raporty ekonomiczne z rynku pracy, czy z rynku nieruchomości. To właśnie prognozy dotyczące przyszłości będą miały decydujący wpływ na decyzje ws. QE3. Wydaje się, że członkowie Fedu będą bardziej powściągliwi w swoich decyzjach i raczej nie podejmą kroku ograniczającego dotychczasowy rozmiar skupu aktywów.

Co to może oznaczać dla rynku?

Dla dolara będzie to czynnik osłabiający, co wpisałoby się w bieżący układ techniczny wskazujący na realizację spadkowego scenariusza. Natomiast dla europejskiej waluty, czy akcji będzie to bodziec do umocnienia i argument wspierający apetyt na ryzyko. W przeciwnym wypadku, gdy Fed zaskoczy rynki swoim postępowaniem i zdecyduje się na wyjście z QE3, dolar może umocnić się, dlatego trzeba pamiętać o stosowaniu zleceń stop loss.

Ze względu, na to, że środa będzie podporządkowana tylko jednemu wydarzeniu, inne dane ukazujące się w tym dniu mogą zostać przesunięte na dalszy plan. Niemniej jednak należy wiedzieć, że w środę GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI w Polsce. Zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, czy też niemiecki indeks Ifo.

EUR/USD – 1,3775

W ostatnich sesjach notowania EUR/USD konsolidują się w okolicy psychologicznego oporu 1,3800. Na tym poziomie grupują się również ważne ograniczenia Fibo. Z technicznego punktu widzenia są ważne ograniczenia popytowe, jednak rynek „ustawi” Fed i to decyzji banku centralnego USA należy podporządkować swoja strategię inwestycyjną. Bieżący układ techniczny ma charakter prowzrostowy, ale należy pamiętać o czynnikach ryzyka, które zostały przedstawione w tym artykule.

GBP/USD – 1,6287

Do ważnej strefy wsparcia dotarły notowania „kabla”. Poziom 1,6240 powinien stanowić skuteczny balast dla niedźwiedzi i tym samym może doprowadzić do zmiany układu siła na rynku. Silne wyprzedanie rynku sygnalizowane przez RSI może stanowić pretekst do odreagowania do 1,6340 i dalej do 1,6400. Układ kresek ma charakter pozytywny.

USD/CHF – 0,8850

W dalszym ciągu słabo prezentuje się układ techniczny USD/CHF, gdzie nadal przewagę mają „sprzedający” dolara. Mimo, ze rynek jest mocno wyprzedany, należy bardzo ostrożnie podchodzić do grania „pod korektę”. Analiza techniczna nadal wskazuje na realizację wariantu spadkowego.

Autor: Krzysztof Wańczyk https://krzysztofwanczyk.bblog.pl/



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here