Naga MarketsGiełda FCoin oficjalnie ogłosiła, że ​​ponownie uruchomi swoją platformę handlową. Wcześniej firma stwierdziła, że musi zakończyć działalność w wyniku swojej niewypłacalności. Obiecywała też, że zwróci utracone środki użytkownikom. 

Teraz zespół giełdy wznowi działanie stron FCoin i FMex, przekazując je w zarząd „komitetowi tymczasowemu” kierowanemu przez przedstawicieli społeczności giełdy. Wszystko zostało ogłoszone 27 lutego na stronie supportu FCoin.

FCoin i plan rekompensat

Teraz trwają też prace nad planem rekompensat dla użytkowników dotkniętych niewypłacalnością firmy. Żadne szczegóły w tej sprawie nie są jeszcze dostępne. Jedno pozostaje niezmienne. Po zakończeniu zwrotu środków klientów, giełda prawdopodobnie zostanie przekazana społeczności. Nie ogłoszono jednak konkretnych dat.

Warto dodać, że wcześniejszy upadek FCoin był postrzegana przez wielu jako próba tzw. “exit scamu”, czyli w tym wypadku pozorowanego bankructwa giełdy, by przejąć środki jej klientów.

Jak działała giełda?

Sama firma szybko jednak wytłumaczyła, co miało miejsce. Założyciel giełdy, Zhang Jian, wyjaśnił stratę „słabym audytem” i „trudnościami finansowymi”. Plafforma zastosowała w swojej działalności innowacyjny model „górniczego pobierania opłat”, w którym użytkownicy otrzymywali pełną rekompensatę za opłaty handlowe za pomocą natywnego tokena platformy.

Potem jednak cena tokena spadła, zaś, jak twierdzi Jian, giełda wykorzystała własne zasoby, aby podeprzeć jego cenę. Te rzekome próby okazały się nieskuteczne. Ponadto zawiódł ponoć sam system opłat i to także ten element doprowadził do problemów finansowych firmy.

Według szacunków FCoin niewypłacalność giełdy wynosi dziś od 7 000 do 13 000 BTC.

 

Niektórzy eksperci nadal nie ufają jednak firmie i podtrzymują swoją wersję, że FCoin to tak naprawdę ukryty schemat Ponziego, czyli model do oszukiwania klientów lub prania pieniędzy. Na to nie ma jednak jednoznacznych dowodów.

Upadki giełd kryptowalut

Upadek FCoin wpisuje się w tragiczną historię upadków giełd kryptowalut. Nadal najgłośniejszym przypadkiem było bankructwo Mt. Goxa. Sprawa dot. wierzytelności byłych klientów ciągnie się właściwie do dzisiaj, choć szefa firmy, Mark Karpeles, został uniewinniony z najcięższych zarzutów, jakie mu stawiano. Jego celem nie było oszukanie klientów. Prawnicy zauważyli tylko, że niechlujnie prowadził własny biznes.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here