Naga Marketsfca-ccdBrytyjski regulator rynków finansowych – FCA – opublikował 6 grudnia zaktualizowaną listę zasad odnośnie kontraktów różnic kursowych (CFD). Jak wynika bowiem z analiz instytucji, wielu klientów otwiera rachunki handlowe nie zdając sobie sprawy z jakim produktem ma tak naprawdę do czynienia – na rynku brytyjskim nawet 82% traderów detalicznych ma tracić handlując na szeroko pojętych CFD.


Dźwignia 25:1 dla niedoświadczonych traderów

W efekcie FCA wprowadza szereg zmian, które mają zwiększyć bezpieczeństwo klientów i ograniczyć ryzyko:

  • Wdrożenie standaryzowanych informacji o ryzku oraz procentowych poziomach stratnych rachunków przez wszystkich brokerów
  • Ustanowienie niższego lewara dla niedoświadczonych inwestorów, którzy na rynku spędzili mniej niż 12 miesięcy (chodzi o handel na CFD), na poziomie 25:1
  • Ograniczenie maksymalnej dźwigni do poziomu 50:1 dla wszystkich klientów detalicznych CFD oraz zmniejszenie lewara również na innych klasach aktywów w zależności od poziomu ryzyka.
  • Uniemożliwienie oferowania bonusów lub rabatów od otwarcia rachunku lub depozytu w celu promocji CFD

Należy przypomnieć, że niedawno podobną decyzję podejmował CySEC. Cypryjski regulator również zakazał oferowania bonusów FX/CFD/OB oraz ustanowił próg dźwigni 50:1 dla wszystkich traderów – jedynie inwestorzy, którzy poproszą o wyższy lewar będą mogli się o niego ubiegać.

Zdaniem Christophera Woolarda, dyrektora do spraw strategii oraz konkurencji w FCA „coraz większa liczba klientów detalicznych handluje w oparciu o produkty CFD, nie posiadając odpowiedniej informacji oraz wiedzy na temat ryzyka, w efekcie ponosząc szybkie, spore i niespodziewane straty. Wprowadzamy więc nowe zasady dla produktów CFD, aby identyfikować istniejące ryzyko i mieć pewność, że brokerzy poinformują swoich klientów o niebezpieczeństwie występującym podczas inwestowania w te złożone produkty.”

Z dokumentu opublikowanego przez FCA wynikać miałoby, że 84% traderów CFD w Wielkiej Brytanii traci. Byłaby to wartość zdecydowanie większa niż w przypadku polskiego rynku detalicznego. Jak wynika z raportu KNF za Q3 2016 zyski polskich traderów CFD na waluty mogły wynosić pomiędzy 32-45%.

Informacja prasowa FCA pod linkiem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieje, że te wszystkie zmiany nie będą aż tak wprowadzane i że będą miejsca gdzie będzie minimum chociaż to 1:100. Niefajne takie zmiany.

  2. Analizując argumenty instytucji rynków finansowych coraz bardziej można stwierdzić, że nie chodzi tu o dobro inwestorów, tylko żeby jak najmniej klientów indywidualnych miało dostęp do tego w cudzysłowie “tortu”

  3. To bzdura wymyślona przez niedouczonych ignorantów. Mniejsza dzwignia nie zmniejsza ryzyko dla początkującego tylko ZWIĘKSZA. Dawniej takie newbie mógł wpłacić 200 zł do broka i otworzyć 1 lota na DAX. Nawet jak przez swoją głupote/niedoświadczenie doprowadził do Stop Outu na rachunku to traciłtylko te 200. Teraz żeby otworzyć tego samego 1 lota na DAX będzie musiałmieć na rachunku blisko 1000 zł. I jak zrobi SO to straci cały tysiąc. Wszyscy co spędzili na fx wiecej niż miesiąc i na tilcie doprowadzili do SO znają ten mechanizm psychologiczny który to powoduje, i wiedzą, ,ze jak sie nie zamyka stratnej pozycji “bo nie” to nie ma znaczenia czy na koncie mamy 1000 czy 10 000 i tak będzie stop out.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here