Naga MarketsLogo FCABrytyjska komisja nadzoru finansowego (FCA) określiła w czwartek pakiet środków mających pomóc inwestorom detalicznym, którzy korzystają z platform inwestycyjnych, w łatwiejszym znalezieniu brokerów i domów maklerskich oferujących usługi w pełni spełniające ich potrzeby. Propozycje przedstawione w sprawozdaniu końcowym z badania rynku platform inwestycyjnych zawierają między innymi propozycję zablokowania „prowizji wyjścia” przy zmianie rachunku ułatwiając przeniesienie środków.


Zmiana platformy inwestycyjnej zbyt kosztowna dla klienta detalicznego?

„Podczas gdy rynek działa dobrze dla większości konsumentów, pakiet, który dziś ogłosiliśmy, powinien sprawić, że trading i przejście na platformę, która najlepiej odpowiada ich potrzebom, będą mniej kosztowne i czasochłonne. W związku z tym uważamy, że słuszne jest ograniczenie opłat z tytułu wyjścia, tak aby ludzie mogli swobodnie przemieszczać swoje pieniądze” –  powiedział Christopher Woolard, dyrektor wykonawczy ds. strategii i konkurencji w FCA.

FCA stwierdziła, że podczas gdy środowisko konkurencyjne na ogół działa dobrze, niektórzy konsumenci i doradcy finansowi mogą mieć trudności z tradingiem i przechodzeniem na platformę, która lepiej odpowiada ich potrzebom. Problemy pojawiają się ze względu na czas, złożoność i koszty – częściowo wynikające z ponoszonych przez nich opłat z tytułu wyjścia i trudności ze zmianą klasy aktywów.

Na razie konsultacje, jeszcze bez zmian w przepisach

Aby rozwiązać powyższe problemy, FCA prowadzi konsultacje w sprawie przepisów umożliwiających konsumentom zmianę platformy i pozostanie w tym samym funduszu bez konieczności sprzedaży swoich inwestycji, a także proponuje wprowadzenie zakazu pobierania opłat z tytułu wyjścia lub ograniczenia wysokości tych opłat.

Proponowane ograniczenie opłat z tytułu wyjścia miałoby zastosowanie do platform, a także do przedsiębiorstw oferujących porównywalne usługi klientom detalicznym. FCA zasięga opinii szerszego rynku na temat tego, w jaki sposób ograniczenie mogłoby działać.

FCA dokona przeglądu postępów poczynionych przez branżę w celu poprawy procesu zmiany dostawcy pod koniec bieżącego roku, a w razie potrzeby również w 2020 r. FCA rozważy podjęcie dalszych działań regulacyjnych, jeżeli skuteczność procesu zmiany dostawcy nie ulegnie poprawie.

Konsultacje FCA w sprawie nowych przepisów dotyczących zmiany dostawcy oraz informacje zwrotne dotyczące kwestii związanych z opłatami za zakończenie działalności trwają do dnia 14 czerwca 2019 r. FCA może następnie skonsultować się w sprawie ostatecznych zasad dotyczących opłat z tytułu wyjścia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here