Naga Markets



Logo FCAPo okresie konsultacji publicznych, brytyjska komisja nadzoru finansowego (FCA) potwierdza wprowadzenie ograniczenia sprzedaż, marketingu oraz dystrybucji kontraktów na różnicę (z ang. CFD) oraz instrumentów zbliżonych do tychże kontraktów pochodnych. W efekcie Wielka Brytania wprowadza na stałe zasady tymczasowo zaimplementowane po tegorocznej decyzji paneuropejskiego regulatora ESMA.


Forex w UK z dźwignią maksymalnie 30:1

„Przepisy dotyczą szkód wyrządzanych konsumentom detalicznym poprzez wprowadzenie tymczasowych ograniczeń zaproponowanych przez ESMA w zawieraniu umów na różnice kursowe (CFD) sprzedawanych klientom detalicznym na stałe” – komentuje FCA w oficjalnym oświadczeniu.

Po raz pierwszy FCA informował o swoich planach w grudniu 2018 roku. Po konsultacjach społecznych z rynkiem, jak można było się spodziewać, zdecydował się wprowadzić ograniczenia bliźniaczo podobne do interwencji produktowej ESMA, rozszerzając je do opcji na CFD.

W przypadku kontraktów CFD i opcji podobnych do CFD sprzedawanych klientom detalicznym, firmy będą musiały:

  • Ograniczyć dźwignię finansową do przedziału 30:1-2:1 w zależności od instrumentu
  • Zamknąć pozycję klienta, gdy jego środki spadną do 50% depozytu zabezpieczającego potrzebnego do utrzymania otwartych pozycji na rachunku CFD.
  • Zapewnić ochronę, która gwarantuje, że klient nie może stracić więcej niż suma środków na swoim koncie CFD.
  • Przestań oferować promocje i inicjatywy pieniężne i niepieniężne, aby zachęcić do handlu.
  • Wprowadzić ustandaryzowane ostrzeżenie o ryzyku, które wymaga od firm informowania potencjalnych klientów o procencie kont detalicznych, które przynoszą straty.

Włączenie do zakazu opcji podobnych do CFD zapewni, że firmy nie będą próbowały unikać środków poprzez oferowanie alternatywnych produktów, które zdaniem FCA stwarzają takie same ryzyko. Z ograniczenia wyłączone zostaną jednak firmy działające poza UK, sprzedając instrumenty jedynie poprzez brytyjskiego pośrednika.

Zobacz również: W 2018 r. inwestorzy zostali oszukani na ponad 197 mln GBP

Christopher Woolard, Dyrektor Wykonawczy ds. strategii i konkurencji w FCA, w następujący sposób komentował wdrożone zmiany: „Nasza interwencja wynika z dowodów agresywnego wprowadzania przez firmy do powszechnego obrotu CFD, co oznacza, że konsumenci detaliczni kupują produkt, który nie jest dla nich odpowiedni. Widzieliśmy firmy oferujące kontrakty CFD z coraz większą dźwignią finansową, co spowodowało, że wysokie odsetki konsumentów tracą pieniądze. Przepisy UE mają charakter tymczasowy. Nowe przepisy utrzymują i wzmacniają ochronę konsumentów”.

Przepisy te mają zastosowanie od dnia 1 sierpnia 2019 r. w odniesieniu do CFD i od dnia 1 września 2019 r. w odniesieniu do opcji podobnych do CFD. Tymczasowa interwencja w tym zakresie została wdrożona przez ESMA w sierpniu 2018 roku i jest przedłużana na kolejne 3 miesiące. Z racji swojego charakteru, w każdej chwili może zostać jednak wycofana.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here