Naga MarketsFCA20 listopada w Londynie przedstawiciele brytyjskiej Financial Condcut Authority (FCA) brali udział w konferencji dotyczącej regulacji kryptowalut. W jej trakcie Christopher Woolard, dyrektor wykonawczy ds. strategii i konkurencji FCA, podsumowywał działania grupy zadaniowej ds. rynku kryptowalutowego. Jak wynika z jej ustaleń, rynek cyfrowych aktywów niesie ze sobą trzy istotne ryzyka dla inwestorów, nie stanowi jednak zagrożenia dla stabilności tradycyjnego systemu finansowego.


Podczas przemówienia Woolard poruszył kwestie historii kryptowalut, zakresu obowiązków grupy działaniowej i głównych elementów ryzyka i możliwości, które niosą ze sobą Bitcoin i jego pochodne:

  • W ciągu ostatnich 10 lat kryptowaluty uległy znacznym zmianom – przechodząc od oryginalnego manifestu Bitcoina z 2008 r. do świata ponad 2000 różnych tokenów
  • Grupa zadaniowa łączy FCA, HM Treasury i Bank Anglii w celu zbadania wpływu aktywów kryptowalutowych i technologii rozproszonej księgi (DLT) na usługi finansowe. Raport końcowy grupy zadaniowej został opublikowany pod koniec października.
  • Istnieją przykłady kryptowalut i innych zastosowań DLT dostarczających korzystnych innowacji w usługach finansowych. Grupa zadaniowa zidentyfikowała jednak również 3 główne szkody: dla konsumentów, integralności rynku i ryzyka przestępstw finansowych.
  • FCA, HM Treasury i Bank Anglii podejmują w nadchodzących miesiącach szereg kroków, aby zaradzić tym szkodom i zachęcić do wprowadzania w przyszłości korzystnych innowacji.

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

3 główne ryzyka związane z rynkiem kryptowalut

Pierwsza potencjalna szkoda dotyczy samych konsumentów, którzy mają coraz większą styczność z niedostosowanymi do ich wiedzy oraz doświadczenia rynkowego produktów, mogąc ponieść znaczne straty kapitału własnego i w związku z rozmytą regulacją rynku korzystać z usług nieuczciwych dostawców.

FCA i grupa zadaniowa identyfikują również potencjalne zagrożenia integralności rynkowej – niewłaściwe praktyki oraz działania przestępców mogą zmniejszyć zaufanie do rynków finansowych jako ogółu. Trzeci aspekt ryzyka dotyczy przestępstw finansowych, w przypadku których aktywa kryptograficzne były wykorzystywane do prania pieniędzy lub innych przestępstw.

Ogólnie rzecz biorąc, regulatorzy z UK nie są zdania, że kryptowaluty zagrażają stabilności lokalnego systemu finansowego, zalecają jednak zachowanie szczególnej ostrożności i ponowną ewaluację tej kwestii w momencie gdy Bitcoin i jego pochodne zyskają szerszą adopcję w codziennym życiu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here