Naga MarketsFCABrytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego (FCA) w dzisiejszym raporcie skazuje przełomową wiadomość dla sektora handlu detalicznego. Regulator po dwóch latach przygotowań i badania rynku CFD proponuje zasady mające na celu zajęcie się szkodami dla konsumentów detalicznych wynikającymi ze sprzedaży niektórych złożonych produktów pochodnych.


To przełomowa wiadomość dla inwestorów detalicznych rynku CFD. Brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego w wydanym dziś oświadczeniu stwierdza, że po dwóch latach przeglądania się rynkowi CFD oraz zachowania inwestorów detalicznych – organ chce prowadzić zakaz sprzedaży, marketingu i dystrybucji opcji binarnych wśród konsumentów detalicznych.

FCA podejmuje działania mające na celu rozwianie powszechnych obaw związanych z nieodłącznym ryzykiem związanym z tymi produktami oraz złym postępowaniem sprzedających je firm, co doprowadziło do szkód dla konsumentów w Zjednoczonym Królestwie i na arenie międzynarodowej poprzez duże i nieoczekiwane straty handlowe.

Ban na niektóre instrumenty finansowe

FCA podczas wydania raportu powołuje się przede wszystkim “na złe zachowanie niektórych uczestników rynku” oraz znaczące obawy o ryzyko, a jakie narażeni są konsumenci. Z wyliczeń brytyjskiego urzędu regulacyjnego wynika, iż straty inwestorów detalicznych po ograniczeniu dostępu do kontraktów typu CFD mają zmniejszyć się o kwotę od 267,4 mln GBP do 450,7 mln GBP rocznie.

Zobacz również: FCA przygląda się umowie Brexitowej

To nie koniec badań FCA – jak wynika z oświadczenia – brytyjski organ regulacyjny zamierza w pierwszym kwartale 2019 roku dokonać przeglądu CFD na kryptowaluty wśród największych brokerów na rynku brytyjskim. Może być to tylko kolejny ruch aby ograniczyć straty wynikające z handlu na kontraktach syntetycznych typu CFD. Dlatego też organ wprowadza zmiany – w tym ograniczenie dźwigni finansowej do wartości między 30:1 a 2:1 poprzez zebranie dotychczas minimalnego depozytu zabezpieczającego. Dodatkowo widnieje informacja o zamykaniu pozycji klienta, gdy jego środki spadną do 50% depozytu zabezpieczającego potrzebnego do utrzymania otwartych pozycji na jego rachunku CFD.

Organ oszacował również na początku tego roku wpływ opcji binarnych na brytyjskich konsumentów, z którego wynika, że zakaz tego typu produktu finansowego ma zaoszczędzić konsumentom detalicznym do 17 milionów funtów rocznie. W uwagach załączonych przez FCA widnieje także, że ryzyko związane z nieautoryzowanymi podmiotami oferującymi takie produkty jest nadal duże a ograniczenia wpływają na ich powstawanie.

To było do przewidzenia?

Warto wspomnieć, że europejski organ regulujący ESMA wprowadził tego typu rozwiązania już sierpniu tego roku – oraz jak informował – przedłużył następnie ograniczenie dźwigni finansowej o kolejne 3 miesiące. Podjęcie tematu przez brytyjski organ FCA jest zatem następstwem współpracy podmiotów, o którym informowaliśmy pod koniec listopada –  Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) ogłosił wówczas, że pracuje nad zapewnieniem europejskim instytucjom finansowym po Brexitcie dostępu do tak zwanych centralnych rozliczeń wzajemnych (CCP) w Wielkiej Brytanii. To efekt zbliżającego się ostatecznego porozumienia na linii UK – UE.

Może Cię zainteresować: Wielka Brytania chce zakazu handlu na CFD kryptowalutowych

Jak informuje na koniec FCA: “Nadal jesteśmy bardzo zaniepokojeni szkodami, jakie ponoszą konsumenci detaliczni w związku z projektowaniem i dystrybucją niektórych złożonych produktów pochodnych. Dzieje się tak pomimo kilkuletniej, skoncentrowanej pracy nadzorczej, która ma na celu poprawę postępowania firm. Dzisiejsze propozycje zwiększą ochronę konsumentów poprzez zakazanie opcji binarnych i zapewnienie, że CFD są wprowadzane do obrotu i sprzedawane wyłącznie konsumentom, którzy rozumieją ryzyko związane z handlem tego rodzaju produktami“.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here