Naga MarketsBrytyjska komisja nadzoru finansowego, Financial Conduct Authority (FCA), opublikowała 29 stycznia ostrzeżenie skierowane do inwestorów detalicznych dotyczące opcji binarnych. Jak wynika z ustaleń organu, traderzy tracą dziennie średnio 87 tysięcy funtów w związku z oszustwami na tymże rynku.


Rośnie liczba złodziei działających poprzez media społecznościowe

Ostrzeżenie FCA dotyczy nie tylko opcji binarnych, ale również kontraktów różnicy kursowej (CFD), rynku Forex oraz instrumentów pochodnych na kryptowaluty. Jak zauważa komisja, oszuści coraz częściej szukają potencjalnych ofiar w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter lub Instagram, obiecując bardzo wysokie stopy zwrotu, chwaląc się dobrami luksusowymi (zegarkami, samochodami, itd.). Potwierdzeniem skali problemu ma być fakt, że według zeszłorocznych danych Action Fraud, każdego dnia oszuści zarabiali na najbardziej łatwowiernych traderach średnio 87 410 funtów.

Fakt, że cybernetyczni złodzieje coraz częściej korzystają z mediów społecznościowych sprawia jednocześnie, że zmienia się profil inwestora najbardziej narażonego na atak. Do tej pory były to osoby po 55 roku życia, jednak najnowszy sondaż pokazuje, że inwestorzy, którzy nie skończyli jeszcze 25 lat są sześciokrotnie bardziej narażeni na skorzystanie z nieuczciwej oferty reklamowanej właśnie poprzez popularne kanały internetowe.

„W momencie gdy konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i potrafią radzić sobie z telefonicznymi naciągaczami, widzimy, że oszuści przenoszą się do strefy online i mediów społecznościowych. O ile ich strony i profile mogą wyglądać na profesjonalne i budzące zaufanie, często jest to jedynie przykrywka do wyłudzenia pieniędzy od niewinnych inwestorów”  – komentuje Mark Steward z FCA. „Zanim zainwestujesz swoje środki pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić osobę lub przedsiębiorstwo, których ofertę napotkałeś w sieci”.

Nalot londyńskiej policji na brokerów opcji binarnych

Wydane przez FCA ostrzeżenie jest kontynuacją działań prewencyjnych rozpoczętych już w zeszłym roku. Pod koniec października, londyńska policja „odwiedziła” biura 20 brokerów opcji binarnych w celu zebrania informacji o potencjalnych oszustwach i nadużyciach, których mogli się dopuścić.

Według danych brytyjskich śledczych ofiarą opcji binarnych od 2012 roku padło 2065 osób, łącznie tracąc prawie 60 mln funtów (79,1 mln USD) a tylko w pierwszej połowie 2017 r. blisko 700 ofiar straciło 18 milionów funtów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here