Naga MarketsFCABrytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (The Financial Conduct Authority; FCA) czyli brytyjskiego odpowiednika polskiej Komisji Nadzoru Finansowego zakazał sprzedaży instrumentów pochodnych i notowań giełdowych (ETN), które odnoszą się do niektórych rodzajów aktywów kryptograficznych inwestorom detalicznym.

  • FCA banuje pochodne kryptowalu
  • Inwestorzy mają na tym zaoszczędzić 53 mln GBP
  • Inwestorzy indywidualni nie rozumieją czym są kryptowaluty
  • Nie istnieje uzasadniona potrzeba inwestowania w kryptowaluty

Pochodne kryptowalut są nieodpowiednie dla inwestorów indywidualnych

Brytyjski odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego uważa, że znaczna zmienność cen, w połączeniu z nieodłącznymi trudnościami związanymi z wiarygodną wyceną aktywów kryptograficznych, naraża konsumentów detalicznych na wysokie ryzyko poniesienia strat z tytułu obrotu instrumentami pochodnymi w postaci produktów kryptograficznych.

W związku z powyższym, brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego uważa instrumenty finansowe będące pochodnymi kryptowalut (w tym również kontrakty CFD na kryptowaluty) za “szkodliwe”, przez co są one nieodpowiednie dla konsumentów detalicznych.

Zdaniem FCA, produkty te nie mogą być wiarygodnie wycenione przez konsumentów detalicznych ponieważ:

  • ich instrumenty bazowe nie dają wiarygodnej podstawy do wyceny
  • ich instrumenty bazowe powszechnie wykorzystywane są do nadużyć na rynku i przestępstw finansowych
  • charakteryzują się one “ekstremalną” zmiennością cen

W oficjalnym komunikacie urząd wskazuje także, iż konsumenci detaliczni niedostatecznie rozumieją czym są same kryptowaluty. Ponadto, (zdaniem nadzoru) nie istnieje uzasadniona potrzeba inwestowania przez inwestorów indywidualnych w te produkty, gdyż mogliby oni w ten sposób ponieść “nagłą i nieoczekiwaną” stratę.

– Mamy dowody na to, że dzieje się to na znaczną skalę. Zakaz ten zapewnia odpowiedni poziom ochrony – wskazał urząd w komunikacie.

FCA szacuje, że dzięki zakazowi handlu instrumentami będącymi pochodnymi kryptowalut, inwestorzy detaliczni zaoszczędzą około 53 mln funtów.

Zakaz wejdzie w życie z dniem 6 stycznia 2021 r.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułNestmedic zamierza wprowadzić na rynek 200 urządzeń Pregnabit Pro w 2021 r.
Następny artykułKurs funta (GBP/USD) nurkuje: UE nie spieszy się w negocjacjach z UK
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here