Naga MarketsFCABrytyjski regulator rynków finansowych, Financial Conduct Authority (FCA) potwierdził w minioną niedzielę, że w związku z rosnącymi zagrożeniami rynkowymi bada 18 firm zajmujących się sprzedażą kryptowalut. Regulator wydał także alerty i ostrzeżenia dotyczące dziesiątek przedsiębiorstw poderzewanych o oszustwa związane z inwestowaniem w waluty wirtualne.


Przypomnijmy, że w chwili obecnej wymiana, zakup i sprzedaż kryptowalut nie jest regulowana w Wielkiej Brytanii. Mimo to, firmy, które sprzedają inwestycje regulowane oparte w pewnym stopniu o rynek walut wirtualnych, w zależności od prowadzonej działalności mogą potrzebować do tego zezwolenia FCA.

Według doniesień Sunday Telegraph, od 12 listopada FCA złożyła zapytania do 67 firm prowadzących działalność w zakresie kryptowalut. Na podstawie uzyskanych dotąd 49 odpowiedzi, regulator wydał ostrzeżenia dla 39 firm. Ostrzeżenia te są zwykle wydawane przez organ regulacyjny w przypadku, gdy dotyczą przedsiębiorstwa działającego bez zezwolenia i podejrzewanego o oszustwa.

Dziesięć z 49 dochodzeń zostało już zamkniętych, ponieważ przedsiębiorstwa zostały ostrzeżone, że mogą potrzebować zezwolenia na kontynuowanie działalności, lub ponieważ nie było wystarczających dowodów, aby FCA mogła podjąć dalsze działania.

Brytyjski regulator oświadczył także, że nie będzie dalej komentować sytuacji firm, które jeszcze bada. Ze względu na trwające dochodzenia i obawy handlowe zainteresowanych przedsiębiorstw odmówił także ich wymienienia. Warto jednak przypomnieć, że rząd Wielkiej Brytanii na początku tego miesiąca poinformował, iż jest gotów dać FCA więcej uprawnień do nadzorowania rynku kryptowalut.

Tymczasem, brytyjski regulator już w październiku przyznał, że rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży instrumentów pochodnych opartych na kryptowalutach. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsza poważna interwencja regulatora na rynku. Na początku przyszłego roku rozpoczyną się również konsultacje na temat tego, czy i jak regulować waluty wirtualne, jak również infrastrukturę handlową, która je obsługuje, w tym giełdy kryptograficzne i dostawców portfeli cyfrowychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułVitali Butbaev (Saxo) dla Comparic.pl: Polacy to doświadczeni i zaawansowani inwestorzy
Następny artykułKurs funta do złotego (GBP/PLN) najwyżej od pierwszej połowy grudnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here