Naga MarketsKryptowalutyFinancial Action Task Force (FATF), organizacja międzyrządowa utworzona w 1989 r. w celu zwalczania prania pieniędzy, przygotowało zestaw zaleceń dla “dostawców usług wirtualnych aktywów” (VASPS), w tym giełd kryptowalut. Stanowi to propozycję przepisów dla 37 krajów.

Chociaż zalecenia FATF nie są same w sobie prawem, kraje, które nie stosują się do propozycji organizacji, mogą trafić na tzw. “czarną listę”, co utrudnia im prowadzenie interesów z innymi państwami.

Zalecenia zawierają np. przepis mówiący, że VASP muszą udostępniać sobie informacje o klientach, gdy klient wysyła środki z jednej firmy do drugiej.

Nowe regulacje?

W szczególności VASP powinny „uzyskiwać i przechowywać wymagane i dokładne informacje o nadawcy oraz wymagane informacje o odbiorcy i przesyłać informacje do instytucji, jeżeli takie istnieją. Ponadto kraje powinny zapewnić, aby instytucje uzyskały i posiadały wymagane (niekoniecznie dokładne) informacje o inicjatorze oraz wymagane i dokładne informacje o beneficjentach.”

Innymi słowy, jeśli klient Y wysyła środki z giełdy X do dostawcy portfela Z, giełda X powinna wysłać informacje o tożsamości Y do dostawcy portfela Z oraz o odbiorcy transakcji.

Zgodnie z decyzją organizacji informacje powinny obejmować:

„(I) nazwę wysyłającego (tzw. klient wysyłający);
(ii) numer konta inicjatora,
(iii) fizyczny (geograficzny) adres nadawcy lub krajowy numer identyfikacyjny lub numer identyfikacyjny klienta (tj. nie numer transakcji), który jednoznacznie identyfikuje inicjatora;
(iv) nazwę beneficjenta;
(v) numer konta beneficjenta.”

VASP mają zacząć działać jak banki, które dzielą się informacjami.

Kontrowersje

Londyńska grupa Global Digital Finance wyjaśniła w liście do FATF w kwietniu tego roku, że kody, z którymi przesyłane są międzynarodowe transakcje bankowe, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zawierały wiele informacji wymaganych przez przepisy, podczas gdy transakcje kryptowalutowe są zaprojektowane jako anonimowe. Stąd nowe wymogi FATF są niemożliwe do realizacji.

„Wirtualne aktywa są zaprojektowane tak, aby zapewnić możliwość przeniesienia wartości bez konieczności identyfikowania uczestników transakcji”

-napisał w liście do FATF dyrektor operacyjny Chainalysis Jonathan Levin.

Niemniej jednak FATF wydaje się pewne swojej decyzji.

„Przyjmując standardy i wytyczne uzgodnione w tym tygodniu, FATF dopilnuje, aby dostawcy usług wirtualnych aktywów nie działali w ukryciu”

– powiedział sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin na sesji plenarnej FATF w Orlando na Florydzie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here