Naga MarketsDzisiejsze dane z pewnością nie są po myśli "jastrzębi FOMC" Creative Commons Autor: Vicki Burton
Dzisiejsze dane z pewnością nie są po myśli “jastrzębi FOMC” Creative Commons Autor: Vicki Burton

Dziś o godzinie 16:00 mieliśmy do czynienia z serią danych z USA. Inwestorzy przede wszystkim skupili się na opublikowanym przez ISM indeksie PMI dla sektora usług. Ten okazał się… fatalny. Tuż po publikacji dolar tracił wobec wszystkich walut G10.


Poza ISM PMI opublikowane zostały również takie dane jak choćby indeks kondycji rynku pracy Fed. Jednak nie ma wątpliwości, że to właśnie ISM było na celowniku wszystkich. Po dość słabych payrollsach, dzisiejsza publikacja jeszcze mocniej podkopuje wiarę rynku w wrześniową podwyżkę stóp procentowych.

Sierpień przyniósł zaskakująco mocny spadek ISM PMI – w lipcu wskaźnik wyniósł aż 55,5 punktów, prognozy dzisiejszej publikacji oscylowały w granicach 55,0. Wynik 51,4 jest mocnym niedźwiedzim sygnałem dla dolara, co zresztą widać na wykresie indeksu dolara:

Kilka minut po publikacji trwa walka o wsparcie w okolicy 95.14
Kilka minut po publikacji trwa walka o wsparcie w okolicy 95.14

Handluj indeksem dolara i dziesiątkami innych instrumentów bez spreadu – sprawdź ofertę Hot Forex

Rozczarowanie obecne jest praktycznie w każdej z kategorii badanej przez Istitute for Supply Management (ISM):

źródłow: www.instituteforsupplymanagement.com
źródłow: www.instituteforsupplymanagement.com

Jak zaznacza sam instytut, spadek wartości indeksu w sierpniu o 4,1 punktu procentowego oznacza spowolnienie wzrostu w amerykańskim sektorze usługowym, lecz sam wzrost nadal jest obecny. Większość z ankietowanych przyznała jednak, że sierpień był miesiącem słabszym niż poprzednie.

Na stronie instytutu wyszczególniono również kilka komentarzy:

  • Sierpień był relatywnie stabilnym miesiącem. Nie odnotowaliśmy zaskakującego spadku w sprzedaży, lecz obyło się również bez wzrostu. Dostępność siły roboczej oraz jej koszt nadal pozostają na wyważonym poziomie. Branża spożywcza
  • Brak zauważalnych zmian w porównaniu z lipcem. Nadal zmierzamy do ekspansji w czwartym kwartale 2016 roku. Finanse i ubezpieczenia
  • Sytuacja pozostaje stabilna, z niewielkim wzrostem aktywności sektora budowlanego. Administracja
  • Jest dobrze, ale gorzej niż w poprzednich miesiącach. Hurtownicy

Jak widać z komentarzy ankietowanych – Ameryce daleko od tragedii. Ta rozgrywa się jednak na rynkach. Jak zostało wspomniane na wstępie tego artykułu – tak niski odczyt PMI niemal zupełnie niweczy szanse na wrześniową podwyżkę Fed. Prawdopodobieństwo takiego ruchu mierzone kontraktami terminowymi na stopę procentową spadło już do 15%:

źródło: www.cmegroup.com
źródło: www.cmegroup.com

Sytuacja na wykresach:

EUR/USD

EUR/USD ponownie przetestowało (tym razem co do pipsa) zniesienie 50%. Poza tak skonstruowanym oporem (który prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie pokonany) kolejny znajduje się na ostatnim lokalnym szczycie (czerwona linia).
EUR/USD ponownie przetestowało (tym razem co do pipsa) zniesienie 50%. Poza tak skonstruowanym oporem (który prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie pokonany) kolejny znajduje się na ostatnim lokalnym szczycie (czerwona linia).

USD/JPY

Spore spadki pojawiły się również na USD/JPY. Para znajduje się już niedaleko wsparcia tworzonego przez dolne ograniczenie kanału - to może być dobre miejsce na realizację zysków lub spekulacyjne wejście w długie pozycje.
Spore spadki pojawiły się również na USD/JPY. Para znajduje się już niedaleko wsparcia tworzonego przez dolne ograniczenie kanału – to może być dobre miejsce na realizację zysków lub spekulacyjne wejście w długie pozycje.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here