Naga MarketsAnalitycy banku PKO BP zdecydowali się na obniżenie prognozy dotyczącej PKB Polski w 2020 roku. Zgodnie z nowymi szacunkami Produkt Krajowy Brutto wyniesie tylko 3,5%, a nie jak wcześniej wskazywano 3,7%. Niemniej sporządzając prognozę dodali, że nasz kraj jest wciąż postrzegany jako lider wzrostu w Unii Europejskiej.


Analitycy obniżają prognozy wzrostu PKB

To, że nasz kraj jest wciąż postrzegany jako lider wzrostu w UK wcale nie jest powodem do zadowolenia. Analitycy PKO BP dodali także, że ich szacunki mogą ulec pogorszeniu. Ma to związek z panującą na świecie epidemią koronawirusa, którego globalne skutki są ciężki do przewidzenia.

  • Analitycy PKO BP obniżyli prognozy dot. wzrostu PKB Polski na 2020 rok z 3,7 proc. do 3,5 proc.
  • Ryzyko koronawirusa ciąży gospodarce, jednak jest ono trudne do oszacowania
  • Inflacja będzie rosła nawet do 3,8%

Jak powiedział Piotra Bujaka, główny ekonomista PKO BP , “delikatne obniżenie (…) prognozy wzrostu gospodarczego w 2020 r. wiąże się z ciemnymi chmurami, które zbierają się nad światową gospodarką”. Wyraźnie zaznaczył on, że aktualnie ogromną rolę będzie odgrywać panująca na świecie epidemia koronawirusa.

Bujak: “Obniżane są prognozy wzrostu gospodarczego dla świata, w tym dla naszych najważniejszych partnerów handlowych w strefie euro – tzn. dla Niemiec. Przy pogorszeniu sytuacji w otoczeniu zewnętrznym nasz ostrożny optymizm co do kondycji polskiej gospodarki w tym roku ulega niewielkiemu ograniczeniu”

Analitycy PKO BP dodali także:

“Potencjalnie duże negatywne implikacje tego wirusa dla światowej gospodarki przynajmniej w krótkim terminie znacznie przeważają nad pozytywnym wpływem zawarcia następnej umowy handlowej pomiędzy USA i Chinami oraz zmasowanego łagodzenia polityki pieniężnej na świecie w trakcie 2019. Skutki epidemii są trudne do oszacowania ex ante, szczególnie, że wirus oddziałuje nie tylko na popyt, ale przede wszystkim na stronę podażową, zaburzając globalne łańcuchy produkcyjne. Bilans czynników ryzyka dla światowego wzrostu staje się wyraźnie negatywny”

Zobacz również: Akcje CD Projekt tracą już ponad 8% od ostatniego high, cena wróci poniżej 300 zł?

Indeks WIG20 najniżej od stycznia 2017 roku!

Wczorajsza przecena jaką obserwowaliśmy na światowym rynku akcji jest kontynuowana. Pomimo, że koronawirus nie dotyczy bezpośrednio Polski, jego skutki mogą się odbić również na naszej gospodarce. Po wybiciu wsparcia przy 2050 pkt, kurs runął w dół. Podczas ostatnich dwóch sesji indeks dwudziestu największych spółek przecenił się ponad 6%. Niestety sytuacja techniczna nie wygląda dobrze. Dopóki notowania nie wrócą powyżej obszaru zaznaczonego kolorem fioletowym, tendencja pozostaje spadkowa. łapanie dołka w przypadku tak silnego trendu na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Indeks giełdowy WIG20
Indeks WIG20 interwał D1, źródło: tradingview.com

Zobacz także: Funt narażony na spadki przez niepewność wokół BrexituConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here