Naga MarketsKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała 4 sierpnia, że na liście ostrzeżeń publicznych umieszczony został podmiot Fast Invest Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który nie posiada odpowiednich autoryzacji do świadczenia usług na polskim rynku.


Fast Invest

Z informacji dostępnych na polskojęzycznej stronie Fast Invest wynika, że serwis oferuje pomnażanie kapitału i pasywny dochodów z inwestowania w kredyty oraz pożyczki. Usługi nie przypominają jednak standardowego social lendingu (pożyczek społecznościowych), gdzie jedni użytkownicy wystawiają oferty chęci zaciągnięcia kredytu, drudzy natomiast go finansują. Tak swoją działalność opisuje sam podmiot:

„Fast Invest obsługuje kredyty i regularnie otrzymuje raty od kredytobiorców. Otrzymane raty dzielone są proporcjonalnie w stosunku do wysokości wniesionych środków i okresu trwania inwestycji pomiędzy wszystkich inwestorów, którzy zainwestowali w określony kredyt.

W momencie, gdy kredytobiorca, w którego kredyt zainwestowałeś, spłaci zaplanowaną ratę kredytu, zaczniesz otrzymywać część kapitału wraz z odsetkami”

Strona przedsiębiorstwa twierdzi, że inwestując w tym momencie 10 tysięcy po 3 miesiącach otrzymamy 11 250, co w porównaniu z obecnymi ofertami lokat i rachunków oszczędnościowych jest wynikiem niezwykle atrakcyjnym.

Na stronie podmiotu nie znajdują się jednak informacje o jakichkolwiek regulacjach, środki klienckie mogą być więc zagrożone. Polski adres spółki to Twarda 18, 00-105, Warszawa.

Komentarz Fast Invest do decyzji KNF [AKTUALIZACJA, 8 SIERPNIA 2017 R.]

Podmiot Fast Invest Ltd. wystosował oficjalny komentarz w sprawie umieszczenia przedsiębiorstwa na liście ostrzeżeń KNF. Pełna jego treść znajduje się poniżej:

“Chcielibyśmy podkreślić, że ani KNF, ani żadna inna instytucja w Polsce nigdy nie kontaktowała się z naszą firmą i nie otrzymaliśmy żadnych zapytań dotyczących działalności Fast Invest w Polsce. Fast Invest Ltd nigdy nie naruszyła prawa polskiego, ani prawa UE. Nasz model biznesowy jest jasny i jak najbardziej legalny.

Opisując nasz model biznesowy, informujemy, iż nie działamy na takich samych zasadach jak platformy peer-to-peer, ponieważ wszystkie platformy P2P działają jako pośrednicy pomiędzy pożyczkodawcami (inwestorami) i pożyczkobiorcami (osobami, które potrzebują w tym momencie środków). W takiej sytuacji platforma (w modelu P2P) działa jak instytucja pożyczkowa, która w momencie udzielenia pożyczki od razu bierze odpowiedzialność za jakość kredytu, wypłacalność klienta i odpowiedzialność przed nadzorem instytucji finansowych.

W naszym modelu biznesowym, inwestor nie przyjmuje roli pożyczkodawcy, ponieważ wszystkie pożyczki są udzielone wcześniej przez inne instytucje pożyczkowe (które odpowiadają przed instytucjami nadzoru finansowego) w całej Europie. Inwestor przejmuje małą część praw do wierzytelności pożyczki.

W związku z powyższym nie podlegamy regulacjom KNF. Nasz model biznesowy nie odpowiada modelowi regulowanej przez KNF instytucji finansowej, platformy P2P ani innej działalności finansowej regulowanej przez KNF. Nasz model biznesowy nie jest nieznany w Unii Europejskiej. Istnieje wiele firm w Polsce i całej Europie mających taki sam model biznesowy. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa klientów oraz dbamy o pełną transparentność.

Możemy zagwarantować, że inwestorzy nie ryzykują utraty pieniędzy podczas inwestowania na Fastinvest.com, ponieważ zgodnie z umową cesji wierzytelności posiadamy takie instrumenty jak Gwarancję Odkupu oraz Gwarancję Dotrzymania Umowy:

–    Gwarancja Odkupu – firma zobowiązuje się odkupić inwestycję od klienta w każdym momencie. Oznacza to, że klient nie musi zamrażać swoich środków, jeśli zdecyduje się wycofać i anulować umowę w dowolnym momencie. W tym przypadku traci tylko odsetki, ale odzyskuje cały kapitał początkowy.

–   W przeciwieństwie do innych platform online zapewniamy prawdziwą Gwarancję Dotrzymania Umowy – jeśli w dowolnym momencie pożyczkobiorca spóźnia się z płatnością o co najmniej trzy dni, Spółka pokryje wszystkie opóźnione płatności, płacąc klientowi (inwestorowi) kwotę równą ratom. Dlatego klient nie musi martwić się o zdolność kredytową dłużnika i zdolność do spłaty kredytu. Ryzyko kredytowe jest dla firmy bardzo ważne, dlatego dajemy gwarancję inwestorowi i to my przejmujemy ryzyko.

Jeszcze raz chcemy przeprosić naszych klientów i inwestorów za bezpodstawne oskarżenie oraz za działanie KNF, które zostało podjęte bez winy firmy. Prosimy pamiętać, że Fast Invest jest uczciwą i przejrzystą firmą. Jesteśmy gotowi do współpracy z KNF i innymi instytucjami rządowymi, którym możemy przedstawić całą potrzebną dokumentację.Fast Invest to bardzo udany projekt międzynarodowy i nie mamy wątpliwości co do jego sukcesu.

Zarząd i akcjonariusze Fast Invest są przekonani, że nasza firma będzie kontynuować działalność w Polsce i nie planujemy opuszczenia tego dobrze prosperującego rynku. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z zaufania, którym obdarowali nas do tej pory klienci i jesteśmy pewni, że nasz kapitał i Wasze zaufanie będą kluczowymi czynnikami pozwalającymi nam kontynuować nasz sukces w Polsce”

Portal Comparic.pl wystosował również osobny wniosek do KNF w celu komentarza w sprawie, jeżeli takowy się pojawi, z całą pewnością go opublikujemy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Czy macie może informacji o jakichś postępach w tej sprawie? Kusi, żeby znowu powierzyc im środki, ale ani KNF ani sami zaineresowani zdają się stac w miejscu od 2 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here